Sportovci Dukly mají velký respekt k profesionálním vojákům za to, co dělají

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla

Házení ručního granátu, střelba z útočné pušky a z pistole. Tak vypadal vojenský výcvik šestadvaceti špičkových armádních sportovců z povolání, reprezentantů Dukly, kteří během roku kralují na světových kolbištích, ale na dva dny se ve vyškovských kasárnách proměnili na vojáky a vojákyně.

K profesionálním vojákům mají sportovci Dukly za to, co dělají veliký respekt

Mezi nimi byly i největší hvězdy. Co jméno, to sportovní pojem, to medailista světových šampionátů. Ve Vyškově se hlásili Barbora Špotáková (oštěpařka), Pavel Maslák (sprinter), Jakub Holuša (běžec), Vítězslav Veselý (oštěpař), Josef Dostál (rychlostní kanoista), Martin Fuksa (rychlostní kanoista), Ondřej Synek (veslař), Natálie Dianová (moderní pětibojařka), David Svoboda (moderní pětibojař) a další.

Dukláky čekala tradiční podzimní odborná příprava. V pondělí ráno v 6 hodin je probudil budíček. Program začal výdejem výstroje. Následovala nezbytná teorie střelecké přípravy pod vedením vyškovských velitelů a instruktorů. Střeleckou přípravu po nezbytném nácviku zahrnovalo házení ručního granátu, střelbu z útočné pušky CZ BREN 805 a střelbu z pistole CZ PHANTOM.

Zdravotní kurz

Sportovce neminul ani zdravotní kurz zaměřený na ošetření zraněného, pomoc při obnově základních funkcí a příprava zraněného k transportu. Topografická příprava se zase stala základem pro devítikilometrový noční orientační přesun v terénu podle mapy. Při něm si Dukláci svítili čelovkami a většině z nich se líbil.

„Parádně jsem si pochod užil. Šel jsem s Bárou Špotákovou a s Ondřejem Synkem,“ vyprávěl kanoista Martin Fuksa. „Noční orienťáky mám ráda, protože se dají využít i v běžném životě,“ doplnila ho oštěpařka Špotáková.

V úterý pak příprava pokračovala pod vedením instruktorů Centra dopravní výchovy výcvikem na řidičském cvičišti, který se zaměřoval na kolovou techniku v terénu. Všichni si mohli vyzkoušet jízdu, někteří i řízení terénní nákladní Tatry, lehkého obrněného vozidla Iveco či osobního terénního automobilu Land Rover Defender.

Respekt k profesionálním vojákům

„Výcvik je součástí naší práce. Je dobře, že si armádní akce vyzkoušíme. K vojákům mám za to, co dělají, velký respekt,“ uvedla mistryně světa.

Stejně jako Špotáková absolvoval výcvik poněkolikáté i veslařský šampion Ondřej Synek. „Pamatuji si, že když jsem tady byl v roce 2006 poprvé, řídili jsme tanky. Je to nezvyklé, ale poznáváme, jak armáda funguje a co je v ní důležité. Letos mě bavily střelby. Hlavně z pistole. Jízda s osmikolovou tatrovkou byla taky skvělá,“ svěřil se nejlepší skifař světa.

Halový mistr Evropy v běhu na 400 metrů Pavel Maslák prohlásil, že k armádě má kladný vztah. „Pro sportovce je dobrá zkušenost osahat si něco nového,“ sdělil a dodal, že se dobře cítil při střelbě ze samopalu.

Zkušenosti z misí

Vítězslav Veselý viděl výcvik v jiných souvislostech. „Parádní, že se setkáme s profesionálními vojáky a instruktory a poznáme se s lidmi, kteří byli třeba na misích v Afghánistánu. S tím se člověk nikde jinde moc nesetká,“ přemítal oštěpař, který své kvality potvrdil při házení granátem nejdelším hodem.

„Sportovci Dukly jsou příslušníci armády, takže výcvik má pro ně určitě význam. Celý rok trénují a závodí a bylo znát, že mají o vojenské procedury zájem. Je na nich vidět ohromná morálka. Jsou to reprezentanti, nic neošidí a dokážou se zakousnout. Na příští rok máme v plánu připravit tandemový seskok z letadla a při přesunu si ukážeme, jak přežít v extrémních podmínkách,“ prozradil velitel výcviku Karel Klinovský.