Spolupráce mezi Českou republikou a Slovenskem je na vysoké úrovni, řekl ministr Metnar při oslavách v Martině

Autor: Vladimír Marek

V úterý 30. října se ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata zúčastnili společně s dalšími vrcholnými představiteli České a Slovenské republiky v Martině oslav při příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Na akci byli přítomni také prezidenti obou zemí Miloš Zeman a Andrej Kiska, dále předsedové Národní rady Slovenské republiky Andrej Danko, Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček, premiéři obou zemí Andrej Babiš a Peter Pellegrini a další významní hosté.

Víkendové oslavy v České republice

„O víkendu jsme si oslavy 100 let od vzniku Československa společně se slovenskými vrchními představiteli státu připomněli u nás, v České republice. A protože vznik společného státu by se měl oslavovat společně, je mi ctí být dnes tady, na Slovensku – navíc přímo na místě, kde byla podepsána Martinská deklarace, jejíž přijetí se stalo nedílnou součástí vzniku Československa. Vážím si toho, že jako ministr obrany mohu být součástí oslav právě v tomto roce, kdy si připomínáme stoleté výročí,“ řekl při této příležitosti Lubomír Metnar.

„Spolupráce mezi našimi zeměmi je na velmi dobré úrovni, setkáváme se často na různých pracovních úrovních, ale samozřejmě existuje prostor pro její další zlepšení, například při modernizaci našich ozbrojených sil. Na tom se shodujeme se slovenským ministrem obrany Peterem Gajdošem, se kterým jsem se poprvé oficiálně setkal začátkem října. Od té doby proběhlo několik dalších jednání týkajících se zmiňovaného posílení obranné spolupráce našich států,“ dodal ministr Metnar.

Pokládání věnců k pamětní tabuli

Jako první položili věnec k pamětní tabuli Martinské deklarace prezidenti ČR a SR Miloš Zeman a Andrej Kiska. Ministr obrany ČR Lubomír Metnar položil společný věnec se svým slovenským protějškem Peterem Gajdošem. Doprovázeli je náčelníci generálních štábů obou zemí.

Oslavy pokračovaly komponovaným programem, během kterého zazněly árie významných českých a slovenských skladatelů střídané exkurzemi do sto let vzdálené historie a projevy vrcholných státníků obou zemí.

„Plně souhlasím s Andrejem Kiskou, který připomínal nesmyslné hádky, kdo na koho doplácí. Podívejte se na ekonomiky obou našich zemí, které skvěle prosperují. A souhlasím i s názorem, že ač jsme se rozešli, setkali jsme se v Evropské unii, která je skvělým projektem,“ zdůraznil ve svém projevu Miloš Zeman.

Nejsou bližší národy než český a slovenský

„V době listopadové revoluce celým Slovenskem zněla píseň Ivana Hofmana Slíbili jsme si lásku. A já jsem sem přijel, abych jménem českého národa vám slíbil přátelství. Nejsou na světě bližší národy, než český a slovenský. A nejde jenom o jazykovou podobnost. A proto věřím, že spolu budeme v rámci Evropské unie desítky let a možná i dlouhá staletí,“ dodal.

Slovenský premiér Peter Pellegrini zmínil, že nad našimi národy se někdy přehnala nepohoda, vždy ji ale vystřídalo slunce. K něčemu podobnému došlo i v Martině. Prudký liják vystřídalo slunečné počasí. A tak i odkládaný přelet letounů slovenských vzdušných sil se nakonec uskutečnil.


  • Martinská deklarace byla přijata na zakládajícím shromáždění Slovenské národní rady 30. října 1918 v Martině. Podepsalo ji na dvě stě zástupců z celého Slovenska a byla přijata jako samostatný státoprávní akt slovenského národa, aniž by účastníci shromáždění věděli o vyhlášení Československa z 28. října 1918.
  • Za jediného oprávněného zástupce slovenského národa prohlásili Slovenskou národní radu, odmítli pravomoci uherské vlády a přihlásili se k samourčovacímu právu česko-slovenského národa, čímž také vyjádřili podporu požadavku vytvoření společného státu.