Současná podoba zajištění muničních skladů je pro armádu ideální variantou

Autor: Jan Pejšek, tiskový mluvčí MO

Deník E15 zveřejnil dne 1. listopadu 2012 v článku Pavla Otta „K miliardové zakázce je nejblíže Trade Fides“ několik nepravdivých a zkreslujících informací.

V první řadě autor uvádí, že Ministerstvo obrany na šestileté technické střežení muničních skladů vyčlenilo 1,2 miliardy korun, ale „výsledná suma se vyšplhá minimálně na dvojnásobek“. Je to nesmyslná spekulace. Částka 994 milionů korun bez DPH, která byla zveřejněna v předběžném oznámení o připravované zakázce, je orientační a vyplývá z dřívějších expertních odhadů. Pokud by se nabídka dodavatele pohybovala zhruba v této úrovni, znamenalo by to pro resort obrany snížení roční platby o 150 milionů korun. Rozhodně nepředpokládáme, že cenová nabídka dodavatele bude vyšší, natož dvojnásobně! Navíc bude cena podrobena nezávislému externímu auditu.

Kde to jde, postupuje ministerstvo obrany cestou otevřených výběrových řízení. V tomto případě je ale stávající technické zajištění muničních skladů ideální variantou. Podle armádních expertů i na základě nezávislého auditu (který Pavel Otto v článku zcela pominul) se jako nejvýhodnější jednoznačně jeví pokračování ve spolupráci se společností Trade FIDES. Výměna za jiné řešení elektronického střežení, případně zajištění vlastními silami, by totiž byly pro ministerstvo obrany finančně náročnější až o stovky milionů korun.

Bezpečnost muničních skladů je absolutní prioritou. Skladují se tam desítky tisíc tun munice a tomu musí odpovídat i zabezpečení objektů. Dosavadní dodavatel poskytuje komplexní služby 365 dní v roce, 24 hodin denně. A po celou dobu odvádí svoji práci naprosto řádně a bez připomínek.