Snowboardistka Ester Ledecká se stala šokující vítězkou olympijského Super-G

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla

K takovým překvapením dochází na olympiádách možná jednou za padesát let. Ale stávají se, a o to jsou příjemnější, když se týkají českých barev. Ester Ledecká přijela do Koreje jako favoritka paralelního obřího slalomu ve snowboardingu. Jenže v sobotu v Čongsonu naprosto šokovala lyžařský svět, když nenašla sobě rovnou v superobřím slalomu.

Snowboardistka Ester Ledecká se stala šokující vítězkou olympijského super-G

K takovým překvapením dochází na olympiádách možná jednou za padesát let. Ale stávají se, a o to jsou příjemnější, když se týkají českých barev. Ester Ledecká přijela do Koreje jako favoritka paralelního obřího slalomu ve snowboardingu. Jenže v sobotu v Čongsonu naprosto šokovala lyžařský svět, když nenašla sobě rovnou v superobřím slalomu.

Přitom si členka liberecké Dukly dojela pro triumf na „secondhandových“ lyžích, na nichž do loňska jezdila americká hvězda Mikaela Shiffrinová. A možná díky nim o jedinou setinku odsunula na druhé místo Rakušanku Annu Veithovou, obhájkyni ze Soči, která už přijímala gratulace k olympijskému zlatu. Ostatně podle většiny světových médií byl triumf české snowboardistky se startovním číslem 26 v Super-G čirým šílenstvím. Sázkové kanceláře na něj vypisovaly kurz 100:1.

Dvaadvacetiletá Ledecká se postarala o největší úspěch v historii českého sjezdového lyžování. Na ZOH dosud získaly bronzové medaile Olga Charvátová Křížová ve sjezdu v Sarajevu 1984 a Šárka Strachová ve slalomu ve Vancouveru 2010. V Pchjongčchangu si Ledecká drží ještě jedno historické prvenství – jako první v historii totiž absolvuje na olympiádě závody na lyžích i na snowboardu.

„Snila jsem o tom, že budu moct kombinovat dva sporty. To byl v téhle sezoně můj velký cíl. Teď se musím přeorientovat zase na snowboard, čeká mě kvalifikace. Původně jsem si chtěla jít zajezdit ještě teď,“ říkala zlatá lyžařka v mixzoně pod sjezdovkou.

Jaká byla vaše první reakce po projetí cílem Super-G?
Když jsem uviděla časomíru, říkala jsem si, že to musí být nějaká chyba. Změní se ten čas ještě? Nebo jsem minula branku? To snad není možné! Je to sen? Film? Řekněte mi, co to sakra je?

Čím si nečekaný triumf vysvětlujete?
Držela jsem se toho, co mi před závodem poradil Ondra Bank, ale je to především zásluha týmu. A musím říct jednu věc: Je úžasné, že tu se mnou mohla být maminka, která je se mnou odmalička. Věří mi a je se mnou na úplně každém závodě. Přestože se strašně bojí létání…

Jaké ohlasy se k vám po nejsenzačnějším výsledku sjezdařské historie donesly?
Spousta lidí mi říkala, že se to nemělo stát. Ale říkám, že se to stalo, tak co teď s tím budeme dělat (smála se)? A pak se ptali, jestli by všechny lyžařky měly začít snowboardovat, aby jim to začalo tak jít. Těžko říct, já tomu sama furt nevěřím.

Nebude vaše senzační lyžařské zlato znamenat větší příklon k této disciplíně?
Takhle nad tím moc nepřemýšlím. Chtěla jsem se dostat na olympiádu v obou sportech, to se mi povedlo a tohle je obrovský bonus. Pokud všechno půjde, postavím se na start i na snowboardu, a tím naplním to, čeho jsem chtěla dosáhnout.

Existuje něco, čím zkušenosti ze snowboardingu ovlivňují vaše lyžařské výkony?
Z prkna jsem si vzala sebevědomí. Stála jsem na startu a řekla jsem si: OK, jsi tady, tohle byl tvůj sen. Na minulé olympiádě jsi byla jenom na snowboardu, teď stojíš na lyžích. Tohle je druhý závod, jdi na to a předveď svou nejlepší jízdu. Na ostatní byl velký tlak. Ony jsou specialistky, to byla výhoda. Do snowboardingu si z lyžování beru rychlost, nebojím se jí.

Jaké pocity jste zažívala při vyhlášení na stupních vítězů?
Byla jsem trošku nervózní. Je to poprvé, takže si to můžu dovolit. Příště to snad bude lepší, jestli se mi to ještě povede (smála se). Při hymně jsem si stále říkala, že není možné, moc to nechápu… Nečekala jsem, že by úspěch na lyžích mohl přijít takhle brzo.

Objevily se i slzičky…
Martina Sáblíková mi řekla, že jestli nebudu slzet, tak mě zmlátí. A já se jí trošku bojím, ona je silná (smála se) …