Snowboardcrosařka Eva Samková získala na ZOH 2018 olympijský bronz s cenou zlata

Autor: Ivana Roháčková

Snowboardcrosařka Eva Samková obsadila při obhajobě olympijského zlata ze Soči třetí místo a získala třetí českou medaili na ZOH 2018 v Pchjongčchangu. Čtyřiadvacetiletá snowboardistka z Dukly Liberec s typickým nakresleným knírkem, tentokrát v české trikoloře, se v dramatickém finále propracovala na bronzovou pozici v samém závěru z posledního šestého místa.

Samková získala olympijský bronz s cenou zlata

Vlajkonoška české výpravy v Pchjongčchangu Eva Samková tak navázala na medaile biatlonistů - stříbrného Michala Krčmáře a bronzové Veroniky Vítkové.

Samková v pátek ve Phoenix Parku vyhrála stejně jako před čtyřmi lety v Soči kvalifikaci, ale ve vyřazovacích jízdách už musela bojovat o postup. Po pomalejších startech z vysoké rampy se však pokaždé dokázala propracovat vpřed.

Ve čtvrtfinále obsadila druhé místo a semifinálovou jízdu dokonce vyhrála. Ve finále se až do posledního skoku pohybovala mimo medailové příčky a dlouho po trati uzavírala šestičlenné startovní pole. Do cíle dojela v pádu. Po dramatickém závěru pak dlouho sledovala výsledkovou tabuli, než dala průchod radosti ze zisku bronzové medaile.

Skočila do rukou kamarádů

Předvedla skok přímo na nafukovací mantinel u trati, do rukou kamarádů. Evu Samkovou zachvátila ryzí a nefalšovaná radost. „Bomba! Je taková zlatá,“ přebarvila snowboardcrossařka svůj bronz, který dostane na oficiálním ceremoniálu v sobotu.

„Doufala jsem. Když jsem jela, věděla jsem, že vedle mě byly ještě minimálně dvě holky. Vůbec jsem si nebyla jistá, proto jsem tak strašně dlouho koukala na ceduli. Bála jsem se, že tam skočí čtyřka, bude fotofiniš nebo to prostě nějak přehodí. Vůbec jsem tomu nechtěla věřit. Jsem strašně ráda, že to dopadlo. Jsem na pódiu podruhé za sebou, je to skvělé. Celé čtyři roky byly konstantní, bylo to samozřejmě i nahoru, dolů, ale dokázala jsem to zúročit. Druhá olympijská medaile je docela v pohodě na to, že máme jen jeden pokus,“ dodala bronzová Eva Samková