Slavnostním koncertem Ústřední hudby AČR gradoval Den válečných veteránů

Autor: Vladimír Marek

Den válečných veteránů již tradičně vyvrcholil koncertem Ústřední hudby Armády ČR v pražském Rudolfinu. Pozvání na něj přijali ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář s manželkami, představitelé ministerstva obrany a armády, vojenští diplomaté, ale především váleční veteráni.

„V první světové válce se zrodil legionářský étos československé armády dvacátých a třicátých let. Právě legionářskou myšlenkou byly položeny pevné základy ideálu moderního demokratického republikánského systému a jeho branné moci. Právě tam je třeba hledat zdroje odvahy tisíců našich vojáků, kteří po mnichovské katastrofě roku 1938 opustili zemi, aby po boku Spojenců bojovali proti nacismu," připomenul ministr obrany. „Den veteránů se však neohlíží jen do vzdálené minulosti. Vždyť veteránem není pouze ten, kdo prokázal svoji odvahu v dávných válkách, ale také ten, který právě v tomto okamžiku plní na svém postu úkoly vojenské služby. Novodobí veteráni mají ve svých předchůdcích své slavné a následováníhodné vzory.“

Rovněž náčelník Generálního štábu ve svém vystoupení zmínil legionářské tradice, ze kterých čerpá a na které navazuje současná armáda. A to především v zahraničních misích NATO, Evropské unie a OSN. „Naši vojáci se stávají novodobými válečnými veterány. Také těmto veteránům a jejich rodinám je určen tento slavnostní koncert, jako výraz úcty a uznání v jejich nelehké práci,“ dodal.

Slavnostní koncert Ústřední hudby AČR již tradičně řídil její velitel podplukovník Jaroslav Šíp a kapitán Josef Kučera. Letos jim ale poprvé s dirigováním pomáhal jako host britský vojenský kapelník podplukovník Darren Wolfendale. Slovem provázel Václav Žmolík. Jako hosté se v průběhu večera vystřídali Patricie Janečková, Eliška Lüftnerová, Peter Berger, Martin Chodúr, Jurij Kruglov, Augustin Kužela, Jan Smigmator a také Kühnův dětský sbor a Canti di Praga.

Ústřední hudba AČR opět představila široké spektrum svého repertoáru. Vedle Furiantů ze Smetanovy Prodané nevěsty či skladeb z Dvořákových Cikánských melodií posluchačům nabídla muzikálové hity, legendární Kaťušu, melodie z filmu Tenkrát na západě a Superman, šansony Edith Piaf, Masarykovu oblíbenou českou národní Ach synku, synku, spirituál Svatí pochodují a na závěr již tradičně Vejvodovu Škoda lásky. Tu si společně s pozvanými hosty zazpívali i návštěvníci koncertu.

Slavnostní koncert Ústřední hudby AČR

Autor: M. Šmidrkal

Nahrává se přehrávač videa ...