Skifař Synek opět mistrem Evropy, mužská čtyřka lehkých vah má bronz

Autor: Ivana Roháčková, ASC Dukla

Zlato a titul mistra Evropy, jeden bronz a jedno čtvrté místo. To je skvělá bilance veslařů Armádního sportovního centra Dukla na mistrovství Evropy v Račicích. Medailové žně českých veslařů začala čtyřka mužů lehkých vah Jiří Kopáč, Milan Viktora, Jan Hájek a Jan Vetešník, která po výborném výkonu s jistotou obsadila třetí místo.

Skifař Synek opět mistrem Evropy, mužská čtyřka lehkých vah má bronz

Na prvním místě senzačně dojel dvojskif žen Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová. Zlatou tečku za úspěšným vystoupením českých veslařů udělal skifař Ondřej Synek, který stylem start cíl získal druhé české zlato. Čtvrtá česká posádka, třetí duklácká, ve finále A Lukáš Helešic, Jakub Podrazil podala statečný výkon a obsadila čtvrté místo.

Mistrovství Evropy ve veslování se v Račicích povedlo a bylo to znát i na českých reprezentantech. Nešlo ani tak o medaile, ale celkovou atmosféru, kterou šampionát měl. A šampionát si užívali hlavně domácí reprezentanti.

Bramborový hattrick

„Tohle je jeden z nejlepších uspořádaných závodů. Když to porovnávám s olympiádou v Riu, tak Račice byly možná ještě o kousíček lepší," zářil Jakub Podrazil z dvojky bez kormidelníka, která skončila těsně pod stupni vítězů a na mistrovství Evropy byla čtvrtá už potřetí za sebou. Vyhráli Italové Matteo Lodo a Giuseppe Vicino. České dvojici Lukáš Helešic, Jakub Podrazil chybělo k medaili 1,5 sekundy.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah ve složení Jiří Kopáč, Milan Viktora, Jan Hájek a Jan Vetešník si dojela pro bronz s náskokem více než osmi sekund před čtvrtým Tureckem. Zvítězili těsně Rusové před Itálií, Češi na nejlepší dvě lodě ztratili přes šest sekund. „Připravili jsme se na závod, o kterém jsme věděli, že bude těžký a zkusili jsme ze sebe vydat maximum, což se povedlo," řekl Kopáč.

Synek mistrem Evropy už popáté

Největší hvězda české výpravy, tvář šampionátu Ondřej Synek, získala v Račicích zlato. Roli favorita Synek potvrdil už svým pátým kontinentálním zlatem na skifu, který vyhrál naprosto přesvědčivě. Ve finále zvítězil před obhájcem titulu z předchozích dvou let Chorvatem Damirem Martinem, kterého porazil téměř o dvě sekundy a navázal na triumfy z let 2010, 2013 a 2014. K tomu má čtyřnásobný světový šampion a trojnásobný olympijský medailista jeden evropský titul také s osmiveslicí, který získal před deseti lety.

„Celou dobu jsem říkal, že mě to nenervuje, ale bylo to těžké. Lidí tu byla spousta a všichni říkali, že Synek pojede o zlato. Trošku jsem tomu podlehl a byl jsem nervózní, ale naštěstí to dobře dopadlo. Přišlo mi, že tu byla lepší atmosféra než na lecjakém mistrovství světa," chválil fanoušky Ondřej Synek se zlatem na krku a s dětmi v náručí.

Dvě posádky ve finále B

Dvě další posádky Dukly se představily ve finále B v boji o sedmé až 12. místo. Nejlépe z nich dopadl dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek, který svou poslední jízdu vyhrál a celkově skončil sedmý.

Rozlučku s mezinárodní kariérou absolvoval Jakub Makovička, jenž štrokoval čtyřku bez kormidelníka a společně s Janem Potůčkem, Jakubem Paroulkem a Kornelem Altmanem dojeli v "béčku" třetí.

Na račickém kanálu to letos není poslední velká akce. Na konci srpna totiž hostí mistrovství světa v rychlostní kanoistice.