Seniorní skupina V4 jednala v Budapešti o bezpečnostní a obranné politice EU

Autor: Libor Boleslav, SOPS

Poslední dva únorové dny se v Budapešti uskutečnilo zasedání Seniorní skupiny Visegrádské čtyřky (V4) na úrovni náměstků a státních tajemníků ministerstev obrany. Českou republiku reprezentoval náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany Jakub Landovský.

Seniorní skupina V4 jednala v Budapešti o bezpečnostní a obranné politice EU

Hlavním cílem jednání byla příprava na zasedání ministrů obrany zemí Visegrádské čtyřky a zemí Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), které je v hlavním městě Maďarska naplánované na konec března.

Účastníci diskutovali o řadě témat, například o problematice NATO, EU a vztahu těchto dvou organizací. V alianční oblasti se jednalo zejména o přípravě červencového summitu NATO, jeho klíčových tématech a výstupech. Dále se mluvilo o agendě Společné bezpečností a obranné politiky EU s důrazem na Stálou strukturovanou spolupráci (PESCO) a možnosti spolupráce zemí Visegrádské skupiny na projektech v tomto rámci.

Příprava V4 EU Battle group

Členové jednání mluvili také o přípravě V4 EU Battle group (pohotovost k nasazení příslušníků operačního velitelství bojového uskupení EU zemí Visegrádu) a výstavbě společného velitelství logistiky (V4 JLSG HQ).

Závěrečné části jednání se zúčastnil viceministr obrany Korejské republiky Suh Choo-suk. Tématem byla regionální bezpečnost a příležitosti pro spolupráci V4 s Korejskou republikou, především v oblasti obranného průmyslu a kybernetické bezpečnosti. Na okraj zasedání Seniorní skupiny V4 se delegace České a Korejské republiky sešly i ke krátkému bilaterálnímu jednání.