Senát schválil mandát účasti AČR na zahraničních misích v letech 2019 a 2020

Autor: Jakub Fajnor, odbor komunikace MO

Ministryně obrany Karla Šlechtová uspěla ve čtvrtek 17. května na zasedání Senátu Parlamentu ČR s návrhem komplexního mandátu na nasazení českých vojáků v zahraničních operacích ve druhé polovině letošního roku a v letech 2019 a 2020. Senát přihlédl ke středečnímu jednomyslnému doporučení Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a mandát schválil. Pro zvedlo ruku 54 z 57 přítomných senátorů.

Ilustrační foto

„V době klíčového boje proti migraci a terorismu brání naši vojáci v misích klid a bezpečí i našich obyvatel. Děkuji všem senátorům, kteří návrh podpořili. Věřím, že stejně zodpovědně k věci přistoupí i poslanci," uvedla ministryně Šlechtová.

Podle návrhu by od letošního roku mělo dojít k navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu, Iráku a Mali o 275 osob.

V dalších letech by mělo také pokračovat působení v rámci předsunuté přítomnosti NATO (eFP) v Pobaltí v počtu do 290 vojáků. Specifickým a významným úkolem je mise pětice českých gripenů s jednotkou 95 vojáků, kteří by měli opětovně střežit vzdušný prostor Pobaltí v rámci Air Policingu.

„Je naší povinností člena NATO, EU a OSN, abychom prodloužili mandát zahraničních misí, který končí posledním dnem roku 2018," vysvětlila ministryně Šlechtová, proč je tento návrh důležitý.

Celkově by mandát pro nasazení vojáků vzrostl z 806 daných platným současným mandátem na 1081 pro zbytek roku 2018, respektive 1191 osob v roce 2019 a 1096 osob v roce 2020.