Reakce na články v časopisu Euro č. 51 - 52/2009

Autor: Lucie Kubovičová - Tisková mluvčí Ministerstva obrany

Časopis Euro publikoval dne 21. prosince 2009 články Rudolfa Marka „Podivná rovnítka ministerstva obrany“ a „Tajný nákup obrněnců“ a článek „Generálské čistky“. Je nutné je doplnit a uvést na pravou míru.

Pistole Glock

Důvodem pro nákup pistolí Glock 17, kterému se věnuje první z článků, není nezájem o české zbraně, ale problémy s jedním konkrétním typem, pistolí vz. 82. Při jejím pořízení nikdo nepočítal s nasazením v horkém a prašném afghánském prostředí, a proto bylo nutné nahradit ji těmto podmínkám lépe vyhovující a spolehlivější výzbrojí. Co to pro vojáky nasazené ve válečné zóně znamená, netřeba vysvětlovat. Proto byly nakoupeny pistole Glock, které již jsou ve výzbroji armád celého světa, včetně české, a o jejich špičkové kvalitě není pochyb. Jedině přímý nákup mohl zaručit, že čeští vojáci dostanou včas to, co potřebují. Podobný postup je běžný i v jiných aliančních státech. Marketingový průzkum před nákupem porovnával parametry a dostupnost zbraní této kategorie. Vyplynula z něj skutečnost, že dodavatel pistolí Glock nabízí dvojnásobnou životnost zbraně proti ostatním výrobcům a pětiletou záruku. Průzkum potvrdil fakt, že zbraně v této kategorii jsou technicky a cenově srovnatelné, současně ale potvrdil vynikající reference z praktického používání pistolí Glock 17 speciálními jednotkami Armády ČR v Afghánistánu a Iráku.
V článku je dále uvedena chybná informace týkající se dodávek munice pro nakoupené pistole společností MPI Group. Výběr dodavatelů munice je prováděn otevřeným zadávacím řízením a v případě pistolí Glock není dodavatelem výše uvedená společnost.

Vozidla IVECO

V článku věnovaném lehkým obrněným vozidlům Iveco LMV redaktor nepravdivě vyvozuje, že v srpnu letošního roku byla „tajně“ pořízena tři tato vozidla, aniž by o tom Ministerstvo obrany informovalo. Informace o pořízení tří vozidel byla projednána mj. ve sněmovním Výboru pro obranu na veřejném zasedání dne 15. 10. 2009. Na výbor mají přístup i novináři. Jedná se o náhradu za tři vozidla těžce poničená nástražnými výbušnými systémy a dopravní nehodou během působení českých vojáků v operaci ISAF v Afghánistánu. Skutečnost, že při těchto incidentech nepřišel žádný přepravovaný voják o život, potvrzuje správnost rozhodnutí pořídit tato osvědčená a vysoce odolná vozidla pro příslušníky Armády ČR v zahraničních misích.

Výměny generálů

V článku týkajícím se odchodu dvou generálů jsou uvedeny nepravdivé informace, týkající se ředitele Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka. Není pravda, že byl z popudu současného ministra obrany Martina Bartáka třikrát povýšen z hodnosti plukovníka do hodnosti generálporučíka. Skutečnost je taková, že do hodnosti brigádního generála byl Ondrej Páleník povýšen v roce 2006 (návrh ministra J. Šedivého), do hodnosti generálmajora v roce 2008 (návrh ministryně V. Parkanové) a pouze jednou byl povýšen na návrh ministra Bartáka, a to do hodnosti generálporučíka v roce 2009.