Psovodi Vojenské policie na mistrovství resortu obrany Slovenska porazili všechny soupeře

Autor: por. Nikola Hájková a kpt. František Hanslík

Dvoučlenné družstvo psovodů Vojenské policie České republiky ukázalo, že nemá konkurenci. Ve všech disciplínách zvládlo bez problémů porazit jedenáct soupeřů na 14. ročníku Mistrovství ve výkonu psovodů a služebních psů Ministerstva obrany Slovenské republiky ve výcvikovém zařízení Vlkanová – Hronsek.

Síly s dalšími psovody měřili vojáci z Velitelství Vojenské policie Tábor. Rotný Pavel Petr s tříletým belgickým ovčákem Messim a rotný Antonín Málek se sedmiletým belgickým ovčákem Ronnym. Jako účastníci ze zahraničí se mohli zapojit pouze do soutěže družstev. Zvládnout tak museli čtyři kategorie - obranu, pachové práce, poslušnost a vševojskové disciplíny.

„Tato soutěž nebyla vůbec snadná. Naši psovodi předvedli excelentní výkony a myslím, že na ně můžeme být právem hrdí,“ ohodnotil úspěch vojenských policistů náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž.


  • Cviky obrany prověřily připravenost psovodů a služebních psů k zákrokům proti osobám. Služební pes například musel samostatně střežit určené stanoviště. Oříškem při průzkumu terénu bylo odhalit v lese osobu ukrytou na stromě, a snadné nebylo ani provádět zákroky v noci nebo za použití dýmovnic.
  • Pachové práce obsahovaly především označování náročně zachytitelných stop. V rámci poslušnosti museli psovodi předvést ovladatelnost psa bez vodítka při přivolání, chůzi psa u nohy, dále cviky „sedni, lehni, vstaň“, plazení, překonávání překážek, klid při střelbě, odložení apod.
  • Poslední částí soutěže byly tzv. vševojskové disciplíny. Jednalo se o běh psovoda se psem na trase dlouhé 1 km, kde oba museli překonávat různé překážky, např. příkop, vrak vozidla, kladinu či tunel. Součástí tohoto běhu byla i statická stanoviště, kde psovod prováděl střelbu ze vzduchovky, hod granátem nebo byl z úkrytu přepaden osobou a pes musel útok osoby razantním zákrokem zneškodnit.