Prostějovští parašutisté přivezli z mistrovství Evropy devět medailí

Autor: Milan Novotný a Ivana Roháčková, ASC Dukla

Mistrovství Evropy v klasickém parašutismu, které se konalo v posledních prázdninových dnech, přineslo velký úspěch českým barvám. Medailové žně reprezentantů Dukly Prostějov se zastavily na čísle devět, přičemž domů z černohorské Podgorice dorazila sbírka čítající pět zlatých, jedné stříbrné a tří bronzových medailí.

Tituly mistrů Evropy vybojovali v individuální akrobacii nadporučík Libor Jiroušek, v kombinaci Jiří Gečnuk, v týmové kombinaci Libor Jiroušek, Jiří Gečnuk, Hynek Tábor, praporčík Oldřich Šorf a Miloslav Kříž. Dvojnásobným juniorským šampionem v přesnosti přistání a kombinaci se stal Petr Chládek.

Vicemistrem starého kontinentu se stal tým v přesnosti přistání. Bronzové medaile získali v individuální akrobacii Jiří Gečnuk, v kombinaci Hynek Tábor a juniorskou v individuální akrobacii Petr Chládek. Všichni účastníci šampionátu však měli kvůli dýmu z okolních požárů složité podmínky.

„Závodili jsme ve vnitrozemské části země a povětrnostní podmínky nedovolovaly uskutečnit plánovaný pořad. Zejména v individuální akrobacii byla špatná viditelnost, respektive pozemní kamery kvůli kouři špatně zachycovaly provedení předepsaných prvků. Vzhledem k těmto, ale i jiným okolnostem, se šampionát neodskákal v plném rozsahu. Nicméně daná minima byla splněna, takže výsledky platí,“ popsal průběh závodního programu nadrotmistr Miloslav Kříž. 

„Devět medailí z evropského šampionátu je hodně solidní výsledek. Standardem je, že Dukla vozí ze šampionátů týmové medaile a nejcennější je ta kombinační. Měli jsme před ostatními ohromný náskok, jelikož jsme v individuálním závodě skončili čtyři jednotlivci do devátého místa,“ dodal Kříž.