Pro Jordánsko je ČR strategickým partnerem, v zemi mají dobré jméno i čeští zbrojaři

Autor: redakce ve spolupráci s M. Mikuleckým

Během jednoho z nejvýznamnějších zbrojních veletrhů na Blízkém východě, SOFEX 2016, se uskutečnila jednání představitelů Jordánského hášimovského království a Ministerstva obrany ČR. Ve stejné době navštívil Ammán také ředitel Speciálních sil plukovník gšt. Karel Řehka, který se zde zúčastnil konference velitelů speciálních sil (MESOC).

Konference MESOC (Middle East Special Operations Commanders Conference), která se zaměřila na mezinárodní spolupráci speciálních sil v boji proti terorismu s důrazem na region blízkého a středního východu, se zúčastnilo 37 států. Plukovníka Karla Řehku, jako člena vybrané skupiny delegátů, během ní přijal jordánský král Abdullah II. Osobní jednání proběhlo v přítomnosti králova vojenského poradce a předsedy Sboru náčelníků štábu generála Mashala Al-Zabena. „Společně jsme hovořili především o možnosti budoucí spolupráce v boji proti terorismu,“ uvedl plukovník Řehka a vyjádřil uznání nad pokročilou úrovní a vysokou profesionalitou jordánských speciálních sil.

Delegace MO ČR jednala o spolupráci s vrcholnými představiteli Jordánska

Česká delegace, kterou vedl náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové MO Pavel Beran v doprovodu specialistů ze sekce průmyslové spolupráce Milana Mikuleckého a Jakuba Hodináře, se nejprve účastnila slavnostního oběda podávaného jordánským králem Abdullahem II.

Poté jednala s předsedou vlády Abdullahem Ensourem o spolupráci v boji proti terorismu i ekonomické spolupráci obou zemí v řadě oblastí. Mezi diskutovanými tématy byla také aktuální migrační krize, která obzvlášť těžce postihuje právě Jordánsko. Premiér Ensour ocenil konkrétní pomoc České republiky a konstatoval, že naše země je v Jordánsku vnímána jako jeden ze strategických partnerů.

Česká delegace se poté setkala s velitelem iráckých vzdušných sil, kde se hovořilo především o přípravách na vyslání leteckého poradního týmu do Iráku a zavádění letounu L-159 Alca do výzbroje iráckého letectva. Významné bylo také jednání se zástupcem náčelníka generálního štábu Jordánska či šéfem hlavní jordánské výzbrojní agentury KADDB generálem Mohammadem Al-Habahba.

Náměstek Beran se poté mimo program návštěvy setkal s Manarem Al-Dabas, ředitelem politické sekce královského paláce. Jednání otevřelo řadu konkrétních témat pro užší spolupráci obou zemí jak v boji s islámskými radikály, tak možné součinnosti na poli vojenské diplomacie. Manar Al-Dabas zopakoval, že Česká republika má díky kvalitě svých vojáků, produktům zbrojního průmyslu a také díky kontaktní ambasádě NATO v Ammánu velmi dobré jméno v Jordánsku i sousedních zemích.

Na SOFEX vystavovala řada českým firem, mají tu dobrou pověst

Náměstek Pavel Beran v rámci veletrhu SOFEX navštívil české vystavovatele, s nimiž prodiskutoval aktuální stav již probíhajících či připravovaných kontraktů. Tradičně silné zastoupení měla na SOFEX kopřivnická TATRA, Sellier & Bellot nebo skupina Czechoslovak Group. Nepřehlédnutelný byl i nováček na zbrojním trhu, brněnská společnost s jordánským kapitálem FK Brno s palnými zbraněmi a speciální municí.

Při slavnostním zahájení veletrhu, které proběhlo tradiční, spektakulární formou, ve které nescházela letecká technika od bitevních vrtulníků Cobra po stíhací bombardéry F-16, byla hostům představena ukázka zásahu speciálních jednotek Jordánské královské armády při vyzvednutí sestřeleného pilota, spolu se zásahem proti teroristům a jejich eliminací.