Prioritní je navýšení počtu vojáků z povolání na 30 tisíc, řekl nový ministr obrany Lubomír Metnar

Autor: Lucie Růžková

Předseda vlády Andrej Babiš uvedl ve čtvrtek 28. června do funkce nového ministra obrany Lubomíra Metnara. Na pozici nejvyššího představitele resortu vystřídal Karlu Šlechtovou.

Lubomíra Metnara před hlavní budovou v areálu na Valech přivítala odstupující šéfka resortu Karla Šlechtová. První kroky nového ministra za doprovodu předsedy vlády Andreje Babiše vedly do pracovny. Poté následovalo krátké seznámení a představení hlavních funkcionářů resortu obrany a armády.

Předseda vlády na tiskové konferenci poděkoval Karle Šlechtové za její dosavadní práci a dále řekl, že je důležité, aby nový ministr obrany pokračoval v tom, co začala. Za nejdůležitější také považuje, aby ministerstvo nakupovalo transparentně bez vlivu lobbistů. Prioritně je podle něj potřeba dokončit nákup radarů a vrtulníků.

„Naše armáda musí zbrojit, musíme nabírat vojáky, máme druhou nejmenší armádu a musí být připravena na různé situace,“ konstatoval Andrej Babiš.

Lubomír Metnar novinářům řekl, že Ministerstvo obrany není jednoduchý resort a do jeho čela nastupuje s respektem. „Chtěl bych, aby Česká republika měla zhruba 30 tisíc vojáků z povolání. Dále budu podporovat programy na dobrovolné vojenské výcviky a navýšení aktivních záloh,“ vyjmenoval hlavní priority nový šéf resortu Metnar.

Za důležité považuje rychlou realizaci veřejných zakázek, které musí být transparentní a efektivní. Postupně se podle něj musí navýšit i rozpočet, aby bylo zajištěno bezproblémové fungování armády.

„S tím samozřejmě souvisí modernizace armádní techniky a podpora domácího zbrojního průmyslu,“ dodal s tím, že se mimo jiné bude zabývat revizí rozjetých klíčových akvizičních procesů.

Podporovat bude i spolupráci v rámci Organizace spojených národů (OSN), Evropské unie, NATO a dalších organizací.

Tisková konference

Autor: J. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...