Prezident republiky a ministryně obrany telefonovali vojákům v zahraničních misích

Autor: Jana Deckerová

Prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman spolu s ministryní obrany Karlou Šlechtovou se dnes krátce před polednem telefonicky spojili s veliteli českých jednotek v zahraničních operacích. Prostřednictvím videopřenosu a telefonu poděkovali vojákům působícím v Afghánistánu, Iráku, Mali, na Sinaji a Golanských výšinách za jejich službu a popřáli jim krásné vánoční svátky a hodně štěstí do nového roku.

Prezident Miloš Zeman a ministryně obrany Karla Šlechtová telefonovali vojákům v zahraničních misích

První videospojení prezidenta republiky se uskutečnilo s velitelem 16. úkolového uskupení Armády České republiky v Afghánistánu plukovníkem Pavlem Levým. V alianční operaci Resolute Support působí přes dvě stovky českých vojáků.

„Přeji vám i vašim vojákům, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám, aby se spojeneckým jednotkám dařilo v celém Afghánistánu,“ řekl veliteli mise v průběhu videospojení prezident republiky Miloš Zeman.

Prezident republiky se pak postupně spojil s veliteli zahraničních misí v Iráku, Mali, na Sinaji a Golanských výšinách. Všem našim vojákům poděkoval za jejich službu a ocenil, že bojují proti různým formám islámského terorismu. Popřál jim krásné Vánoce a šťastný nový rok 2018.

S veliteli zahraničních misí hovořila i ministryně obrany Karla Šlechtová

S plukovníkem Levým hovořila také ministryně obrany Karla Šlechtová. Zajímala se zejména o aktuální bezpečnostní situaci a poté jemu a všem vojákům poděkovala za jejich službu a popřála jim krásné vánoční svátky, které tráví daleko od domova.

Ministryně obrany Karla Šlechtová postupně mluvila se všemi veliteli zahraničních misí, se kterými se uskutečnilo videospojení nebo telefonát. „I já vám děkuji za vaši službu a velmi si vaší práce cením,“ řekla v telefonickém hovoru Karla Šlechtová.

V Iráku je velitelem Leteckého poradního týmu major Jan Přibyl. Ten potvrdil jak prezidentu Zemanovi, tak nové ministryni obrany, že irácká strana je s českými bojovými letouny L-159 plně spokojena a že se plně osvědčily při vedení operací proti Daesh.

Všem vojákům pak spolu s náčelníkem GŠ AČR armádním generálem Josefem Bečvářem a generály české armády popřála krásné a hlavně klidné vánoční svátky a popřála jim hodně štěstí do nového roku 2018. „Z mé strany mají zahraniční mise plnou podporu,“ dodala závěrem ministryně Šlechtová.