Prezident na Pražském hradě jmenoval nové generály Armády České republiky

Autor: Jana Deckerová

V sobotu odpoledne jmenoval prezident republiky Miloš Zeman u příležitosti 99. výročí vzniku samostatného Československa do hodností generálů pět příslušníků Armády České republiky a jednoho povýšil do vyšší generálské hodnosti.

Prezident na Pražském hradě jmenoval nové generály

Slavnostní ceremoniál se konal v Trůnním sále Pražského hradu za přítomnosti členů vlády a dalších představitelů státu. Jmenování se zúčastnili i ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář. Slavnostního aktu se tradičně zúčastňují i bývalí náčelníci Generálního štábu Armády České republiky.

Na návrh vlády České republiky byl dnem 28. října 2017 povýšen do vyšší generálské hodnosti generálporučíka generálmajor Aleš Opata.

Do hodnosti brigádního generála byli jmenováni náčelník Vojenské policie plukovník Pavel Kříž, kterému byla hodnost brigádního generála v květnu 2016 propůjčena. Nově jmenovanými brigádními generály jsou ředitel Ředitelství speciálních sil MO plukovník gšt. Pavel Kolář, ředitel Vojenského zpravodajství plukovník gšt. Jan Beroun a dva zástupci ředitele Vojenského zpravodajství plukovníci gšt. Milan Jakubů a Libor Jílek.

Podle tradice byl nově jmenovaným generálům, dosavadním plukovníkům, předán čestný kord.


Jmenování generálů prezidentem České republiky

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...