Představitelé Visegrádské čtyřky si v Chicagu potvrdili, že chtějí spolupracovat

Autor: Jana Malíková

Na okraj jednání summitu v Chicagu se na neformální schůzce setkali také ministři obrany zemí Visegrádské skupiny. Českou republiku reprezentoval ministr obrany Alexandr Vondra, na jednání byli také přítomni náčelníci generálních štábů zemí V4.

Regionální spolupráce nabývá na významu obzvlášť nyní, kdy většinu států Aliance nutí zhoršující se ekonomika snižovat výdaje na obranu. Česká republika na tom není jinak, neboť škrty v rozpočtu se nevyhnuly ani českému ministerstvu obrany.

Jedním ze způsobů, jak se s nepříznivou situací vypořádat, je užší spolupráce – například s nejbližšími sousedy. A Česká republika jako stát, který momentálně V4 předsedá, se snaží, aby se co nejméně mluvilo a co nejvíce jednalo.

Na chicagském summitu ministři obrany České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska navázali na předchozí květnové jednání v Litoměřicích a potvrdili své odhodlání pokračovat v započaté spolupráci. Ministři si v průběhu schůzky také vyměnili pohledy na některé aspekty problematiky projednávané na summitu, zejména v těch oblastech, které jsou důležité pro země středoevropského regionu.

„Informoval jsem kolegy také o mém jednání s německým ministrem obrany Thomasem de Maizierem v otázce naší žádosti o poskytnutí operačního velitelství v Postupimi v období, kdy budeme společně poskytovat Evropské unii bojové uskupení EU. Ministr de Maiziere se k této otázce vyjádřil pozitivně. Budeme však muset dojednat určité detaily. Také jsme se shodli, že Polsko, jako nastupující země předsednictví V4, bude dále s německou stranou o této otázce jednat,“ řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

Už ve společné deklaraci, kterou v Bruselu letos v dubnu podepsali ministři obrany a zahraničí, se uvádí, že státy Visegrádské čtyřky jednak posílí své politické odhodlání podporovat regionální a euroatlantickou bezpečnost, ale také zvýší své obranné schopnosti. O necelý měsíc později pak ministři obrany V4 na svém jednání v Litoměřicích signovali komuniké, ve kterém potvrdili rozhodnutí na vybudování společného bojového uskupení svých armád pro rok 2016, a také na užší koordinaci v oblasti obranného plánování.

„Vážně diskutujeme v rámci V4, ale i jiných bilaterálních nebo trilaterálních formátech, jak v budoucnu postupovat při společném pořizování vojenské techniky a výzbroje. Od toho si slibujeme snížení jejích pořizovacích nákladů. Vždy, když něco takového dělá víc států dohromady, jsou schopny pořídit zboží levněji, než když o to usiluje každý sám,“ uvedl po květnovém zasedání ministrů obrany v Litoměřicích Alexandr Vondra.


Představitelé Visegrádské čtyřky si v Chicagu potvrdili, že chtějí spolupracovat

Ministr obrany Alexandr Vondra se v průběhu summitu NATO v Chicagu setkal s ministryní obrany Černé hory Milicou Pejanovic-Durisic. Na setkání byli přítomni i náčelníci generálních štábů armád obou zemí.

Dlouhodobým strategickým cílem Černé hory je vstup do NATO, na který se svědomitě Černá hora připravuje. Provádí postupnou reformu ozbrojených sil, byť ekonomická situace země není zdaleka jednoduchá. Černá hora se podílí v rámci svých možností i na operaci ISAF v Afghánistánu. Ministr Vondra ubezpečil ministryni obrany Černé hory o naší pokračující podpoře alianční politice otevřených dveří a tedy i snahám Černé hory začlenit se v blízké budoucnosti do NATO.

Oba ministři diskutovali také možnosti rozvoje vzájemné spolupráce v oblasti obrany v následujícím období.