Pražská stonožková škola v Kladské opět rozkvetla

Autor: Jan Procházka

Slavnostní vernisáž jubilejního patnáctého ročníku stonožkové výstavy výtvarných prací všech žáků základní školy na Praze 2 v Kladské ulici se uskutečnila ve čtvrtek 18. dubna. A že škola opravdu rozkvetla, bylo vidět hned při vstupu do budovy školy.

Všechny hosty vítala nejrůznější výtvarná podobenství květin, rozkvetlých luk, stromů a samozřejmě různých okrasných rostlin. Pestrost pokreslených čtvrtek, ale i, dnešní mluvou řečeno, produktů ve formátu 3D, tedy různě květy vyzdobených sešitů nebo z papíru i dalších materiálů vymodelovaných květin, včetně nezbytných květináčů, byla neuvěřitelná. Však také vybrat si ke koupi to správné umělecké dílo, protože výstava je prodejní, a výtěžek je určen pro stonožkové hnutí „Na vlastních nohou“, není ani pro rodiče zdejších dětí jednoduché.

„Na výstavě mají obrázky všechny naše děti,“ uvedla při zahájení ředitelka školy Kateřina Vávrová a ihned dodala: „Opravdu všechny, ať se jejich práce povedly či nepovedly. Důležité je, že nepovedený obrázek zde nenajdete, protože takový od dětí přece není.“ Prodejní výstavy organizuje zdejší škola již od roku 1998 a každá z nich je tematicky zaměřena. Například první ročník byl pod názvem „Děti z Kladské Josefu Ladovi“. Tehdejší „výdělek“ byl 8 566 korun a jednu z kreseb si před patnácti lety dokonce osobně koupil vnuk slavného českého malíře Josefa Lady.

„Osmi tisíci jsme začínali,“ sdělila přítomným hostům, mezi kterými byla také starostka městské části Praha 2 Jana Černochová, rodičům i dětem ředitelka Vávrová a údaj doplnila téměř neuvěřitelným konstatováním: „Za čtrnáct let se nám podařilo celkem vybrat 302 521 korun. A já doufám, že letos částku zaokrouhlíme na magických 330 000 korun.“ Ptáte se, kam získané finanční prostředky „putují“? Kdo zná Stonožku, tak již tuší. Toto dětské hnutí již od roku 2000 úzce spolupracuje s jednotkami Armády České republiky, především se skupinami CIMIC pro civilně vojenskou spolupráci, které působily a působí v různých mezinárodních misích ve válkou zmítaných zemích. Takže pomoc, především dětem, směřovala do Bosny a Hercegoviny, Kosova, ale také do Iráku a samozřejmě v posledních letech do Afghánistánu.

Nelze se tedy divit, že mezi pozvanými hosty byl také první zástupce náčelníka GŠ AČR Miroslav Žižka, který do zdejší školy zavítal již poněkolikáté. „Vaše pozvání jsem nemohl odmítnout a jsem nesmírně rád, že se mohu zúčastnit i dnešní vernisáže. Pokaždé překvapíte nápady. Dnes vaše škola opravdu rozkvetla a opět jste dokázali, že patříte mezi nejlepší základní školy nejen v Praze, ale i v celé České republice,“ řekl na adresu školy generál Žižka a v hodnocení ještě pokračoval: „To, že jste nejlepší ovšem není samo sebou. Chtěl bych poblahopřát vaší paní ředitelce Kateřině Vávrové, která v letošním ročníku ankety „Zlatý Amos“ získala titul „Zlatá ředitelka 2013“, a to jasně dokládá, že jste skutečně nejlepší.“ Generál Miroslav Žižka také poděkoval nejen všem dětem a učitelům, ale také jejich rodičům za finanční příspěvky, které pomáhají českým vojákům. „Dárky a pomoc, kterou můžeme díky vaší práci a štědrosti rozdávat v postižených oblastech, nám pomáhají otvírat dveře k místním obyvatelům, pomáhají nám a usnadňují komunikaci s nimi.“

Pomoc dětí ze stonožkových škol vždy někam směřuje. Nebyly to jen válečné zóny, ale také místa postižená tsunami, povodněmi. Byly to také nemocnice a různá zařízení, kde pečují o vážně nemocné děti. Kam bude směřovat letošní pomoc? Přítomným to v závěru slavnostní vernisáže prozradila prezidentka stonožkového hnutí paní Běla Gran Jensen. „Vaše škola dnes rozkvetla a tak je více než symbolické, že pomáhat tentokrát budeme v zařízení, jehož název se přímo váže k vaší výstavě. Domov, kde poskytují péči lidem s mentálním postižením, se jmenuje „Zvíkovecká kytička“, a stonožka se rozhodla, že z letošních peněz zde těmto pacientům postaví venkovní pergolu.“

Rozpočet zatím přesně vyčíslený není, ale co je jisté, že v noční sms zprávě mi paní ředitelka Vávrová psala: „Tak za dnešek 29 545. Zítra určitě 30 tisíc dotáhneme“ Inu, chceme se mi věřit, že nepadne jen oněch magických 330 000, ale že chvět se může i hranice 333 333 korun získaných za patnáct let ve stonožkové Základní jazykové škole v Praze 2 v Kladské ulici.