Poslední veteráni a odbojáři zhlédli premiéru dokumentu Bojovníci ze západní a východní fronty – deníček RAF

Autor: Lucie Růžková

Několik desítek veteránů a odbojářů se ve čtvrtek 8. listopadu sešlo v Konferenčním sále Vojenského klubu Praha – DAP na Vítězném námětí, aby zde zhlédli premiéru dokumentárního filmu Bojovníci ze západní a východní fronty – deníček RAF.

Snímek natočil režisér Oliver Malina-Morgenstern ke 100. výročí vzniku Československa z podnětu Spolku židovských odbojářů a vojáků za podpory Ministerstva obrany a Vojenského historického ústavu.

„Do dokumentu jsme se rozhodli zapojit západní i východní frontu proto, že na obou byli lidé, kteří nasazovali krev za svoji vlast. Ne vždy se k nim ale jejich vlast zachovala jako k hrdinům. I to je vidět ve filmu, který mimo historické události ukazuje, jak mnozí bojovníci dopadli v 50. letech. Mnohdy jim hrozily popravy, doživotní tresty a dlouhé žaláře,“ sdělil režisér Oliver Malina-Morgenstern. Poté poděkoval Ministerstvu obrany za podporu.

Resort v Konferenčním sále Vojenského klubu Praha zastupoval vedoucí PR oddělení Michal Abrhám. „Válečných veteránů ze druhé světové války postupně ubývá a jsme velice rádi, že jsme mohli pomoci zmapovat jejich osudy a v dokumentu je předat mladé generaci,“ konstatoval.

Slavnostní premiéry se zúčastnili nejen poslední žijící veteráni a odbojáři, kteří ve filmu vystupují, ale také jejich příbuzní.