Poslední český příslušník RAF slavil 95. narozeniny v Národním technickém muzeu

Autor: Miroslav Šindelář

Generálmajorovi Emilu Bočkovi, poslednímu žijícímu českému letci britského královského letectva, připravilo ve čtvrtek 22. února občanské sdružení JARY, z.s. ve spolupráci s Československou obcí legionářskou oslavu nadcházejících 95. narozenin.

Poslední český příslušník RAF oslavil blížící se 95. narozeniny

Jubilantovi přišli do Národního technického muzea v Praze k významnému dni poblahopřát ministryně obrany Karla Šlechtová s náčelníkem Generálního štábu AČR armádním generálem Josefem Bečvářem a celá řada dalších významných hostů. Mezi nimi byli předseda vlády České republiky Andrej Babiš, ústavní činitelé i delegace Ozbrojených sil Slovenské republiky.

Po promítnutí krátkého životopisného filmu, který byl věnován oslavenci, následovaly blahopřejné zdravice a generálmajor Boček s dojetím přijímal gratulace, květiny a dárky.

„Vážím si vás, vašich činů a odvahy. Jste autorita a válečný veterán, patříte k těm, kteří se rozhodli riskovat svůj život pro naši zemi. Chci vám za to poděkovat, neboť jste vzorem vlastenectví,“ uvedl ve zdravici určené generálu Bočkovi předseda vlády.

Příběhy válečných veteránů budou v čítankách

Ministryně obrany Karla Šlechtová ve svém vystoupení upozornila, že lidé jako je generálmajor ve výslužbě Emil Boček, u ní mají vždy dveře otevřené a že se zasadí o to, aby se příběhy těchto lidí dostaly do čítanek.

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář řekl, že generál Boček, je jeho přítel a je uznávanou autoritou mezi vojáky Armády České republiky. Je jejich velkým vzorem a inspirací při každodenním plnění úkolů.

„Všem vám velmi děkuji, že jste přijali mé pozvání. Udělali jste mi velkou radost, že mohu společně s vámi zavzpomínat na svůj životní příběh. Velmi si vážím toho, co pro nás, válečné veterány děláte,“ vyjádřil s dojetím na adresu hostů v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze válečný pilot RAF generálmajor Emil Boček.

Ten v roce 1939, ve svých šestnácti letech, odešel tajně z domova. Matce řekl, že jede lyžovat … a vrátil se až po válce.


  • Po strastiplné balkánské cestě se tehdy dostal do Francie, kde se v létě roku 1940 zapojil do bojů. Už v září téhož roku absolvoval pilotní výcvik ve Velké Británii a byl přijat do řad RAF.
  • Sloužil jako mechanik 312. stíhací perutě. V roce 1943 prošel pilotním výcvikem v kanadské provincii Alberta a od října 1944 působil jako pilot-stíhač u československé 310. stíhací perutě. Na svém kontě má celkem 26 operačních letů.
  • 13. srpna se vrátil do vlasti a z letectva odešel v roce 1946, aby si po válce otevřel opravnu motocyklů. V roce 1948 pracoval v Mototechně a od roku 1958 jako soustružník ve Výzkumném ústavu Československé akademie věd. V letech 1983 – 1989 byl zaměstnancem firmy Drukov. Do penze odešel v roce 1988.
  • V dubnu 1990 byl povýšen do hodnosti kapitána a v říjnu na majora. V březnu 1993 byl jmenován do hodnosti plukovník ve výslužbě. Prezident republiky Miloš Zeman jej 8. května 2014 jmenoval brigádním generálem a dne 8. května 2017 potom generálmajorem.
  • V roce 1996 přijala generála Bočka britská královna Alžběta II.
  • O jeho nevšedním životě vznikl v roce 2012 dokumentární film s názvem Nezlomný.
  • V prosinci roku 2016 po něm byla pojmenována jedna z tramvají Dopravního podniku města Brna.