Poslední bitva: Do Vlkoše, který na některých mapách ani nenajdete, přijely tisíce lidí

Autor: Mirka Pašková

Podívaná, která na ně čekala, předčila i ta největší očekávání. Malá obec u Kyjova není na první pohled ničím výjimečná. Chlubit se může ovšem jedním velice významným rodákem – armádním generálem a ministrem národní obrany čs. exilové vlády Sergějem Janem Ingrem.

A právě na jeho počest zde před pár lety vzniklo Military muzeum i tradice pořádání Vlkošských dnů vojenských tradic. Letos je ozvláštnil i vzdušný souboj stíhačů.

Akce odstartovala už v pátek 10. června vernisáží fotografií 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. S ním totiž místní muzeum dlouhodobě spolupracuje. Následující den se u rybníka na kraji obce utábořili nejen vojáci 4. brigády rychlého nasazení, ale také kluby vojenské historie a v neposlední řadě i zástupci ministerstva obrany včetně náměstka ministra pro personalistiku Michaela Hrbaty.Po desáté dopoledne odstartoval program, který nenechal nikoho na pochybách, že se tato relativně mladá a nízkonákladová akce může řadit směle po bok zaběhnutých „military shows“.

Zatímco při úvodním nástupu či ukázkách MUSADO si návštěvníci prohlédli vojáky od hlavy až k patě, při simulaci přepadu byli mnozí na pochybách, zda se v okolí rybníku něco skutečně děje. Těm nejbystřejším bylo odměnou alespoň kratičké zahlédnutí vojáků, kteří tak demonstrovali, jak důležité je dokonalé maskování. Teprve když zaujali pozice, dočkali se diváci i přestřelky.

Naopak v historické ukázce proti sobě vyběhli němečtí a spojenečtí vojáci bez váhání. Ohlušující palbu kulometů a samopalů protínaly rány z děla a halil kouř z pyrotechnických náloží. Realismus bitvy posílil řev motoru nejprve německého stíhače, který přelétával proklatě nízko nad bojištěm, posléze i stíhače spojeneckého, který se za nepřítele pověsil jako klíště.

Právě manévrování letounů asi nejvíce učarovalo i náměstkovi ministra obrany Michaelu Hrbatovi, který na akci přijel podpořit prezentaci ministerstva obrany, které zde představilo výstavu na téma válečné hroby, i vychutnat další program, který loni propásl kvůli souběhu s akcí Bahna: „Jsem velmi rád, že se tato akce daří. Je to velmi pěkná ukázka toho, jak historické kluby dokážou prezentovat svou práci a připomínat tradice. A jsem velmi rád, že Armáda České republiky a ministerstvo obrany se na této akci podílejí.“

Vlkošské dny vojenských tradic skončily oficiálně v neděli slavnostní mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie a pietním aktem u pamětní desky generála Ingra. Už teď se ale rozbíhají přípravy na další ročník. A kdybyste náhodou zabloudili do obce Vlkoš v mezidobí, obětujte hodinu návštěvě zdejšího Military muzea. Ačkoli je na první pohled malé a nenápadné, jeho exponáty, atmosféra a průvodce vám učarují.

„Za vším stojí hlavní cíl pořadatelů - probudit u veřejnosti, obzvláště dětí a mládeže, zájem o historii a důležité okamžiky v našich dějinách. Jedině v případě, že naše děti budou znát pravdivá historická fakta a jejich souvislosti, mají šanci rozhodovat se v důležitých okamžicích správně,“ shrnuje smysl Petr Něnička, který je „srdcem i hlavou“ Vlkošských dnů vojenských tradic a Military muzea.