Položili život i za nás a naše bezpečí, řekl ministr obrany Metnar

Autor: Michal Voska, Lucie Růžková

Přesně v 16.15 hodin přistál na ruzyňském letišti vojenský speciál z Bagrámu, který přivezl do České republiky ostatky tří českých vojáků. Rotného Martina Marcina a desátníky Kamila Beneše a Patrika Štěpánka v neděli 5. srpna při pěší patrole v okolí afghánské základny Bagrám v provincii Parwan zabil sebevražedný atentátník.

Právě v Bagrámu se dnes dopoledne konalo rozloučení s vojáky, které na místě vedl kaplan 4. brigády rychlého nasazení kapitán Pavel Brichta. Připomněl jejich hrdinství, odhodlanost a dobrosrdečnost. „Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí svůj život za své přátele,“ citoval kapitán Brichta z evangelia. Na závěr pozdravil všechny nastoupené vojáky jménem maminky desátníka Patrika Štěpánka, která vojákům vzkázala, ať vydrží, vše zvládnou a ve zdraví se vrátí domů.

S vojáky se na ruzyňské letiště přišel rozloučit prezident republiky Miloš Zeman jako vrchní velitel ozbrojených sil, předseda vlády Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun, rodinní příslušníci, přátelé a další hosté.

Tragédii v armádě nejde vyloučit

„Došlo k tragédii, kterou nelze při službě v armádě nikdy vyloučit. Naši tři vojáci položili život i za nás, za naše bezpečí v České republice. Také proto jsem je povýšil in memoriam do hodnosti štábních praporčíků. Zároveň jsem rozhodl o udělení nejvyšších resortních vyznamenání, Křížů obrany státu,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar. Dodal, že na zapojení České republiky do mezinárodního boje s terorismem se nic nemění.

Pietní akt zahájila Čestná stráž, která přenesla rakve s ostatky vojáků na katafalk připravený na letištní ploše. Smuteční řeč pronesl hlavní kaplan AČR plukovník gšt. Jaroslav Knichal. „Prožíváme ztrátu našich zemřelých vojáků. Je to ztráta, která nás připravuje o inteligenci, srdce, vůli a o někoho, kdo jednal spravedlivě. My se nyní s celou vlastí pozastavujeme. Každý, kdo vás znal, musí do hloubky rozjímat o stopě, kterou váš život v nich zanechal. Stopu, kterou jste zanechali u svých nejbližších, v armádě, v naší vlasti,“ poukázal kaplan Knichal na statečnost vojáků, odvahu a příklad, který by si z nich lidé mohli vzít.

Jednotka neztratila ducha

Podle generála Balouna česká jednotka po incidentu neztratila svého ducha a ještě více se stmelila. „Vojáci v Afghánistánu se nyní zaměřili na jiné úkoly. Do standardního režimu se vrátí za několik dnů,“ dodal generál Baloun s tím, že teroristický útok se stále vyšetřuje a zjištěné poznatky poslouží k dalšímu výcviku vojáků.


  • Rotný Martin Marcin (†36) a desátníci Kamil Beneš (†28) a Patrik Štěpánek (†25) byli příslušníky 42. mechanizovaného praporu z Tábora. Marcin měl rozsáhlé zkušenosti z předešlých misí v Kosovu a i Afghánistánu, pro Štěpánka a Beneše šlo o jejich první misi.
  • Vojenský fond solidarity vyhlásil mimořádnou sbírku pro rodiny padlých vojáků, do které můžete přispět i vy a to až do 31. srpna formou příspěvku na účet 44665522/0800, variabilní symbol: 918, či dárcovskou sms ve tvaru: DMS VFS 30 nebo DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

Rozhovory s novináři

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...

Pietní akt na ruzyňském letišti

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...