Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » POKOS se již podruhé představil žákům ve Středočeském kraji

POKOS se již podruhé představil žákům ve Středočeském kraji

13.4.2017 • I v letošním roce se příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav zapojili do projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) na školách ve Středočeském kraji a to 11. dubna na ZŠ Nalžovice v Chlumu a 12. dubna na ZŠ Na Hájích ve Slaném.

O výstroj pilota byl velký zájem
O výstroj pilota byl velký zájem

Příslušníci čáslavské základny spolu s kolegy z odboru komunikace Ministerstva obrany si pro žáky druhého stupně připravili výklad, doplněný o obrázkové prezentace a krátká videa, díky kterým se žáci mohli seznámit s ozbrojenými silami jako celkem a posléze i přímo s 21. základnou a s úkoly, které její příslušníci plní.

V rámci bloku praktických ukázek se následně žáci poučili o základech chemické ochrany a o možných ochranných prostředcích, které lze využít. Příslušníci posádkové ošetřovny Čáslav z Agentury vojenského zdravotnictví jim zase předvedli a nechali vyzkoušet, jak poskytnout první pomoc zraněnému. Z ochoty, s jakou se žáci hlásili, aby si vyzkoušeli protichemické pomůcky, anebo nasazování obvazů, bylo vidět, že je problematika zaujala.

Pro většinu z dětí však hlavní hřeb programu tvořil okamžik, kdy se jim představil pilot letounu L-159 ALCA, aby je seznámil s tím, co obnáší být pilotem bitevního letounu. „Profese pilota se liší od zažitých představ,“ vysvětlil jim. „Létání je tou poslední, i když nejkrásnější součástí mé práce. Každé hodině v letadle ale předchází hodiny výcviku včetně nácviku přežití v divočině, výsadkové přípravy a dalších věcí, které musí každý pilot znát.“

Od chladného Islandu po rozpálenou iráckou poušť

Představení čáslavské základny zakončila prezentace misí v Iráku a na Islandu, které její příslušníci souběžně plnili v loňském roce. I na kontrastu podmínek chladného Islandu a rozpálené pouště Iráku bylo vidět, jak rozmanité jsou úkoly, které příslušníci čáslavské základny plní.

Svoji prezentaci zakončili vojáci z Čáslavi pozvánkou na Den otevřených dveří letiště Čáslav, který se letos koná 20. května a na kterém se může s jejich základnou seznámit i široká veřejnost.

Projekt POKOS bude mít v tomto měsíci zastávku také v Plzeňském kraji. Příslušníci 13. dělostřeleckého pluku navštíví 24. dubna 20. ZŠ Plzeň a 25. dubna Gymnázium Blovice, kde svůj program tradičně zahájí výstřelem z děla.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Ani starší žáci neodolali možnosti si výstroj pilota vyzkoušet Ani starší žáci neodolali možnosti si výstroj pilota vyzkoušet Ani starší žáci neodolali…
  • Žáci se seznámili s tím, jak uvést zraněného do stabilizované polohy Žáci se seznámili s tím, jak uvést zraněného do stabilizované polohy Žáci se seznámili s tím, jak…
  • Zkouška prostředků protichemické ochrany Zkouška prostředků protichemické ochrany Zkouška prostředků…
  • Obvazování zranění si žáci sami procvičili Obvazování zranění si žáci sami procvičili Obvazování zranění si žáci…
  • Vítězové výtvarné soutěže pro žáky prvního stupně Vítězové výtvarné soutěže pro žáky prvního stupně Vítězové výtvarné soutěže…

Autor: kpt. Rostislav Lukáš, 21. zTL a redakce