Pochod POKOS v Pardubicích přilákal stovky žáků i na průzkum vojenské techniky

Autor: kapitánka Helena Řebíčková

Vojáci ze 14. pluku logistické podpory Pardubice a Správy letiště Pardubice připravili pro žáky základních škol v areálu kasáren letiště Pardubice společně se zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany ČR dopoledne plné soutěží. Akce nazvané Pochod POKOS se ve čtvrtek 7. června zúčastnilo přes dvě stě padesát dětí ze tří pardubických základních škol.

Nejen děti, ale také jejich učitelé, se po deváté hodině s vervou a nadšením pustili do plnění úkolů a soutěží s brannou tématikou. Organizátoři závodu si pro děti připravili devět stanovišť, kde plnily úkoly, závodily či zápolily ve vědomostní soutěži. Čekal je hod granátem, střelba ze vzduchové pistole, základy první pomoci i závod na překážkové dráze. Nejnáročnější byl podle většiny z nich závod s nasazenou plynovou maskou a ochranným protichemickým oblekem. Na dalším stanovišti si mohly pro změnu vyzkoušet rozložení a složení pistole CZ 75 PHANTOM.

Se zaujetím pak žáci řešili úkoly vědomostní soutěže. Nejlepším z nich byl Maxim Elbogen ze Základní školy Pardubice Polabiny 1, který hravě odpovídal i na nejtěžší otázky. „Jednou bych chtěl být vojákem a řídit tank. Můj strýc je také voják,“ vysvětlil své nadšení pro armádu. Jeho spolužák Radek Hosnedl dodal, že všechno bylo super.

Prohlídka současné armádní techniky

Po ukončení soutěží si děti prohlédly současnou armádní techniku. Mohly se například posadit za volant Tatry T-810, Tatry T-815 i Land Roveru Defenderu. Zástupci Armádního sportovního centra DUKLA školákům předvedli střelecký trenažér pro moderní pětiboj, ale také veslařský trenažér, na kterém mimo jiné trénuje i trojnásobný mistr světa a olympionik kapitán Ondřej Synek.

Mladé závodníky přišel pozdravit a podpořit v jejich sportovním nadšení velitel 14. pluku logistické podpory Pardubice plukovník Stanislav Hudeček spolu se svým zástupcem plukovníkem Karlem Zapletalem a také zástupcem velitele Správy letiště Pardubice majorem Jaroslavem Vildmanem.

„Jsem rád, že jsme mohli podpořit dnešní akci, podílet se na jejím zabezpečení a umožnit tak dětem, aby rozvíjely svoji fyzickou zdatnost. Doufám, že si z dnešního dne odnesly pár zajímavých poznatků a rozšířily si vědomosti v oblasti branné tématiky tak, aby byly v budoucnu připraveny na situace, se kterými se mohou setkat. Dnes si tady mohly nejen zasportovat, ale také si vyzkoušet, jaké úkoly plní vojáci v rámci své profese,“ zhodnotil branný závod velitel 14. pluku logistické podpory Pardubice plukovník Stanislav Hudeček.