Pietními akty připomněli trvalý odkaz Slovenského národního povstání

Autor: Miroslav Šindelář

Za účasti zástupců resortu obrany a Generálního štábu AČR se v úterý 29. srpna uskutečnila vzpomínková setkání u příležitosti 73. výročí Slovenského národního povstání, která ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR organizoval Český svaz bojovníků za svobodu.

Připomínka trvalého odkazu Slovenského národního povstání

Zahájena byla pietním aktem u Památníku padlých československých letců v letech 1939-1945 na náměstí Svobody a pokračovala u Památníku československých zahraničních vojáků ve II. světové válce na Vítězném náměstí v Praze 6. Poté následovalo slavnostní shromáždění v Konferenčním sále Domu armády Praha. Toho se zúčastnila řada hostů, mezi nimiž nechyběli ani velvyslanec Slovenské republiky v Praze Peter Weiss, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská, zástupce náčelníka GŠ AČR generálmajor Jaroslav Kocián, velitel Hradní stráže plukovník Jiří Kývala a další. Ze Slovenska přicestovala delegace, kterou vedl místopředseda Slovenského svazu protifašistických bojovníků Lacko Norbert.

V projevech, které zazněly v Domě armády Praha, se všichni shodli, že díky svému rozhodnému vystoupení proti silám a ideologii nacistického nového pořádku se Slovensko jednoznačně distancovalo od Hlinkova klerofašistického Slovenského štátu a obhájilo svou pozici v poválečné Československé republice.

„V dějinách naší země i naší armády budou mít nezastupitelné místo ti, kteří na domácí či zahraniční frontě bojovali proti nacismu i ti, kteří po celou válku žili myšlenkou obnovení československé státnosti a svými činy dokázali být pro ostatní vzorem, příkladem i povzbuzením,“ řekl na slavnostním shromáždění v Domě armády Praha generálmajor Jaroslav Kocián.

  • Slovenské národní povstání (SNP) bývá historiky označováno za jeden z nejvýznamnějších mezníků v novodobých dějinách současného Slovenska
  •  Ačkoliv ozbrojené vystoupení proti německé okupaci a domácímu kolaborantskému režimu skončilo porážkou povstalců, podařilo se  mu několik měsíců vázat část německých sil, které nemohly být nasazeny na východní frontě
  • SNP Slovensku navíc pomohlo k zařazení mezi členy vítězné protinacistické koalice
  • SNP se zúčastnilo na 31 národností, mezi nimiž byly více než dva tisíce Čechů