Oštěpařka Barbora Špotáková je podruhé mistryní světa

Autor: redakce a Ivana Roháčková, ASC Dukla

Oštěpařka Barbora Špotáková potvrdila ve finále roli jedné z největších favoritek a získala po deseti letech druhý světový titul. Aktuální vítězný hod 66,76 metru zaznamenala ve druhé sérii. Českou hymnu si pak zazpívala před 60 tisíci diváky v hledišti olympijského stadionu, hlavním dějišti mistrovství světa v Londýně.

Oštěpařka Barbora Špotáková je podruhé mistryní světa

To však nejsou jediné úspěchy, kterými se čeští atleti prezentují za kanálem La Manche. Překážkářka Zuzana Hejnová vyhrála rozběh na 400 metrů a postoupila do úterního semifinále, kde se jí dařilo. S přehledem porazila dvě velké konkurentky z Ameriky, Kori Carterovou a Shamier Littlerovou, a do cíle doběhla jako první s časem 54,59 s, což jí zajistilo postup do finále. Velkou nadějí byla i druhá česká překážkářka Denisa Rosolová. Přestože se jí s časem 55,41 s povedl postup do semifinále, v úterý ztratila v cílové rovince a nakonec s časem 56,40 obsadila šesté místo.

Kladivářka Kateřina Šafránková skončila ve finále na osmém místě s letošním osobním rekordem 71,34 metrů. Osmadvacetiletá závodnice vstoupila do svého prvního finále s nejhorším osobním rekordem ze všech dvanácti účastnic, ale formu načasovala dobře a hned prvním hodem 71,34 metrů si o tři centimetry vylepšila letošní maximum z extraligy v Ostravě. V té chvíli už atakovala páté místo. Přestože se ke svému úvodnímu pokusu v následujících kolech nepřiblížila, na elitní osmičku to stačilo.

Pavlu Maslákovi se povedl rozběh

Dvojnásobný halový mistr světa, čtvrtkař Pavel Maslák, nezopakoval výkon z rozběhu a v semifinále obsadil s časem 45,24 s až šesté místo. Celkově skončil sedmnáctý. K postupu do elitní osmičky by mu však nestačilo ani vylepšení vlastního českého rekordu, který má hodnotu 44,79 s. Poslední postupující běžel ještě o 13 setin rychleji. „Věděl jsem, co musím běžet, tak možná to bylo trošku svazující,“ komentoval Pavel Maslák. Do finále však nepostoupil nikdo z Evropanů, a tak českého čtvrtkaře mrzelo, že nezopakoval výkon z rozběhu a neumístil se lépe mezi zástupci starého kontinentu.

Koulař Tomáš Staněk obsadil na mistrovství světa čtvrté místo výkonem 21,41 metrů. Od bronzu ho dělilo pouhých pět centimetrů. Šestadvacetiletý Staněk ve svém životním závodě předvedl nejdelší vrh ve druhé sérii, kdy koule z jeho otočky přistála ve vzdálenosti 21,41 m. Po finále byl Tomáš Staněk zklamaný: „Když jsem to trefil v kvalifikaci o centimetr, tak tady těch pár centimetrů chybělo. Bolí to hodně,“ dodal koulař.

Velké české zklamání zavládlo v tyčkařském sektoru v kvalifikaci mistrovství světa. Příliš štěstí v Londýně totiž neměl ani jeden z dvojice tyčkařů Jan Kudlička a Michal Balner. Zvlášť u Jana Kudličky, který byl řazen do role jednoho z širšího okruhu favoritů, jde o nepříjemné překvapení. Oba tyčkaři z Dukly Praha se nedokázali přenést přes 560 cm a uvízli už v kvalifikaci.

Světový šampionát v Londýně ještě zdaleka nekončí. Závěrečným dnem je neděle 13. srpna.