Od září se projekt POKOS opět vrací do škol

Autor: Eva Zítková, OK SST MO

Hned první týden po prázdninách se projekt POKOS opět vrátil do škol. Ve čtvrtek 8. září se program přípravy občanů k obraně státu uskutečnil pro studenty Střední odborné školy Drtinova na Praze 5 a v pátek 9. září v rámci Dopravně bezpečnostního dne Prahy 15 na hřišti ZŠ Křimická.

Ani v jednom případě nechyběl na zahájení akce výstřel z děla, který s podporou patronky dělostřelců sv. Barbory zazněl mohutně a pokaždé diváky upozornil, že teď to bude to pravé vojenské! Příslušníci 13. dělostřeleckého pluku z Jinců připravili společně s pracovníky odboru komunikace Ministerstva obrany jak pro středoškoláky z pražského Smíchova, tak pro děti z Prahy 15 pestrý a zajímavý program.

Pro studenty to bylo speciální formou. Během čtyř vyučovacích hodin se dozvěděli základní informace o historii české armády, o její struktuře a schopnostech. Dělostřelecký pluk představil vrchní praporčík František Fryč názorně. Během prezentace se studentům za zády vplížili do učebny zamaskovaní průzkumníci. A aby to mělo ten správný efekt, museli být studenti dostatečně hlasití. Hlasitost je totiž pro dělostřelce typická. V tom okamžiku do třídy trochu vzruchu přinesli vojáci s bojovým systémem MUSADO. V dalších třídách mezitím informovali chemičtí specialisté o ochraně zdraví při možném chemickém nebo jaderném útoku a zdravotníci o první pomoci. Studenti si vše mohli prakticky vyzkoušet a nacvičit.

Úplně jinak to vypadalo na hřišti Základní školy Křimická v Horních Měcholupech. „Radnice Prahy 15 letos připravila už třetí ročník Dopravně bezpečnostního dne, kterého se účastnila celá zdejší škola, první stupně zbývajících čtyř základních škol a děti z deseti mateřinek obvodu Horní Měcholupy a Hostivař. Mohu potvrdit, že dnes se tu prostřídalo na šest stovek dětí,“ uvedla místostarostka Jitka Kolářová, která se už těší na organizování dalšího ročníku, zase na jiné škole obvodu. „Představili se tu jednotlivé bezpečnostní složky – Armáda České republiky, Policie ČR, Městská policie, hasiči, Záchranná služba hl. m. Prahy, Sbor dobrovolných hasičů Horní Měcholupy a odchytová služba,“ dodala Kolářová.