Ochranná služba Vojenské policie se při cvičení v Bechyni bránila napadení

Autor: Michal Voska

Velitelství ochranné služby Vojenské policie nedávno oslavilo 15 let existence. Na své příslušníky klade vysoké nároky a i proto se výcviky často neobejdou bez rozličných scénářů, zbraní, ale i techniky. Letiště v Bechyni se tak stalo místem, kde se uskutečnil výcvik transportu chráněné osoby, včetně napadení a podpory ze vzduchu.

Ochranná služba Vojenské policie cvičila v Bechyni

Vozidlo s chráněnou osobou zastavuje u přistávací dráhy, mezitím jeden z příslušníků Ochranné služby VP naviguje vrtulník na přistání. Otevírají se dveře a svěřenec ochránců za dohledu vojenských policistů se rychle přesouvá do bezpečí vrtulníku, ten se zvedá a odlétá. Tak vypadal jeden ze scénářů na letišti v Bechyni. Samozřejmě, při reálném kontaktu se vše přizpůsobuje aktuální situaci, a tak procvičení různých alternativ je zejména potřebné ke sladění týmu.

V další části figurovala dvojice vozů, přičemž v jednom z nich se nacházela chráněná osoba. Při transportu byl konvoj napaden střelbou z třetího vozu a napadená posádka musela okamžitě reagovat opětováním střelby a vytlačením agresora z dráhy. Tím získal vůz s chráněnou osobou prostor pro přesun do bezpečí, v tomto případě k vrtulníku a urychlenému transportu.

„Tento typ výcviku absolvujeme pravidelně, samozřejmě ne vždy se podaří přítomnost vrtulníku. Sladění s posádkou a znalost navigace nám rozšiřuje možnosti a snažíme se, aby každý člen týmu byl i na tento typ přesunu vycvičen. Velice si ceníme spolupráce s kbelskou základnou, velitelem vrtulníku a posádkou. Jejich výkon a zapojení do našich rozeher bylo skutečně excelentní. I díky nim víme, že se na kolegy ve vzduchu můžeme stoprocentně spolehnout,“ ohodnotil průběh cvičení řídící npor. R.G.

Ochranná služba Vojenské policie

Autor: J. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...