Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Ochránce 2017 prověřil dovednosti českých a slovenských vojenských policistů

Ochránce 2017 prověřil dovednosti českých a slovenských vojenských policistů

14.7.2017 • Čeští a slovenští vojenští policisté si tento týden, tedy od pondělí 10. července do pátku 14. července, prověřili své dovednosti v rámci součinnostního cvičení Ochránce 2017. Nad akcí, která se konala v Praze a v Ústeckém kraji, převzalo záštitu Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha.

Záchrana chráněné osoby
Záchrana chráněné osoby

Vzájemná spolupráce obou stran začala už v roce 2015 při cvičení Ochránce 2015, jehož cílem byla důkladná příprava ochránců na předsednictví Slovenska v Radě Evropské unie. Díky efektivitě se cvičení opakovalo i o rok později. Letos se poprvé přesunulo ze Slovenska na naše území.

Ochránce obou států čekalo celkem pět náročných dní. V pondělí byla slovenským kolegům za účasti velitele Velitelství ochranné služby Vojenské policie Praha (VeOSVP) plukovníka Jiřího Ročka představena činnost celého útvaru a zejména činnost a úkoly Oddělení doprovodů.

Poté následoval podrobný rozbor mezinárodní, evropské i státní legislativy týkající se zajišťování bezpečnosti osob a teoreticky byly vyhodnocovány četné taktické situace. Závěrem prvního dne se příslušníci slovenské Vojenské policie podrobně seznámili s technikou, výstrojí, výzbrojí a speciálními technickými prostředky používanými k zajištění bezpečnosti osob v České republice.

Ochrana chráněné osoby, řidičská příprava ...

Další dny byly plné drilu. Vojenští policisté procvičovali taktiku ochrany chráněné osoby v pěších formacích. Součástí byla i řidičská příprava zaměřena na zdokonalování ovládání vozidel za krizových podmínek, například reakce kolony s chráněnou osobou při napadení. Střelecká příprava kombinovala čistou střelbu s taktickými prvky. Kromě toho se uskutečnily i simulace pokusu o napadení chráněné osoby za použití ostré munice.

V pátek 14. července proběhlo závěrečné vyhodnocení cvičení Ochránce 2017 oběma zúčastněnými stranami. „Interoperabilita mezi českou a slovenskou Vojenskou policií je pro všechny obrovským přínosem. Nejefektivnějším výcvikem totiž není nic jiného než předávání osobních zkušeností. Bude naší snahou, aby cvičení Ochránce mělo svá pokračování,“ uzavřel cvičení plukovník Jiří Roček.

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Modelová situace s ostrou střelbou Modelová situace s ostrou střelbou Modelová situace s ostrou…
  • Nácvik modelových situací Nácvik modelových situací Nácvik modelových situací
  • Simulace napadení kolony Simulace napadení kolony Simulace napadení kolony
  • Střelby z dlouhých zbraní Střelby z dlouhých zbraní Střelby z dlouhých zbraní
  • Střelecká příprava Střelecká příprava Střelecká příprava
  • Taktická jízda Taktická jízda Taktická jízda
  • Teoretická příprava Teoretická příprava Teoretická příprava
  • Záchrana chráněné osoby Záchrana chráněné osoby Záchrana chráněné osoby
  • Závěrečné slovo plukovníka Jiřího Ročka Závěrečné slovo plukovníka Jiřího Ročka Závěrečné slovo plukovníka…


Cvičení Ochránce 2017
Autor: Jan Kouba
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: por. Nikola Hájková, tisková informační důstojnice