Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » O pietní místo v jízdárně kasáren v Ruzyni se bude starat Vojenský historický ústav

O pietní místo v jízdárně kasáren v Ruzyni se bude starat Vojenský historický ústav

1.11.2017 • Zástupci Vojenského historického ústavu Praha (VHÚ) s ředitelem plukovníkem Alešem Knížkem v úterý 31. října převzali do užívání pietní místo v jízdárně ruzyňských kasáren. Jde o jedno z nejpamátnějších míst české novodobé historie. Právě zde docházelo po příchodu Reinharda Heydricha do Protektorátu Čechy a Morava v září 1941 k popravám vedoucích představitelů domácího odboje.

V příštím roce se součástí pietního místa stane i expozice Vojenského historického ústavu věnovaná událostem a osobnostem spojeným s jízdárnou ruzyňských kasáren.
V příštím roce se součástí pietního místa stane i expozice Vojenského historického ústavu věnovaná událostem a osobnostem spojeným s jízdárnou ruzyňských kasáren.

Slavnostního předání se zúčastnil také 1. zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jiří Baloun, ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů brigádní generál František Ridzák a pozůstalí některých popravených.

Přesné místo, kde umírala elita předválečné armády, se podařilo identifikovat v rámci přípravy dokumentárního projektu k 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V těchto dnech skončily stavební úpravy, které přeměnily původní vojenské skladiště do podoby pietního prostoru odpovídajícího významu událostí, jež zde proběhly před sedmi desetiletími.

Jízdárna se nachází v areálu vojenského útvaru, který je součástí spojovacího vojska Armády České republiky. Právě díky dlouholetému úsilí Generálního štábu Armády České republiky a příslušníků spojovacího vojska o připomínání si významných historických kapitol naší armády se podařilo vytvořit důstojné pietní místo. Proto ho VHÚ dostal do užívání symbolicky v den, kdy si připomínáme sté výročí vzniku našeho spojovacího vojska působícího v československých legiích v Rusku.

Od úterý tak je možné v jízdárně ruzyňských kasáren připomínat oběti čelných představitelů domácího odboje. V příštím roce se součástí pietního místa stane i expozice Vojenského historického ústavu věnovaná událostem a osobnostem spojeným s jízdárnou ruzyňských kasáren.


 • Jízdárna ruzyňských kasáren se do našich dějin poprvé neblaze zapsala 17. listopadu 1939, kdy zde strávilo své poslední okamžiky před popravou devět studentských funkcionářů. Šlo o vůbec první použití „sonderbehandlungu“ (tedy likvidace bez soudu) na území protektorátu.
 • Během 1. stanného práva po příchodu Reinharda Heydricha bylo v prostoru jízdárny popraveno zastřelením či oběšením 247 osob. Byli mezi nimi i vedoucí představitelé nejvýznamnější odbojové organizace Obrana národa.
 • K prvním popraveným patřili první generálové československé armády - Josef Bílý a Hugo Vojta. Jejich jména zanedlouho doplnili generálové František Horáček, Mikuláš Doležal, Oleg Svátek či Václav Šára. Mezi popravenými vysokými důstojníky byl rovněž podplukovník Ladislav Preininger či jeden z proslulé trojice Tří králů českého odboje plukovník Josef Balabán. Mezi prvními byl v jízdárně popraven i náčelník České obce sokolské Augustin Pechlát.
 • Jízdárna ruzyňských kasáren patří mezi nejautentičtější místa naší novodobé historie. Díky citlivému zásahu předního českého restaurátora akademického malíře Jana Živného se podařilo uchovat v původní podobě stěny, v nichž jsou dodnes patrné stopy po kulkách německých popravčích čet.
 • Podobu pietnímu místu vtiskli akademický malíř Pavel Holý z VHÚ a architekt Stanislav Marek. Na výrazné tváři památníku tvořeného jmény všech popravených se podílel rovněž archivář Archivu hlavního města Prahy Vojtěch Šustek.

Hodnoťte a doporučte:


Fotogalerie
 • Jízdárna ruzyňských kasáren Jízdárna ruzyňských kasáren Jízdárna ruzyňských kasáren
 • Plukovník Aleš Knížek, brigádní generál František Ridzák, generálmajor Jaromír Zůna, generálporučík Jiří Baloun a plukovník Michal Burian Plukovník Aleš Knížek, brigádní generál František Ridzák, generálmajor Jaromír Zůna, generálporučík Jiří Baloun a plukovník Michal Burian Plukovník Aleš Knížek,…
 • V příštím roce se součástí pietního místa stane i expozice Vojenského historického ústavu věnovaná událostem a osobnostem spojeným s jízdárnou ruzyňských kasáren. V příštím roce se součástí pietního místa stane i expozice Vojenského historického ústavu věnovaná událostem a osobnostem spojeným s jízdárnou ruzyňských kasáren. V příštím roce se součástí…
 • Předání klíčů Předání klíčů Předání klíčů
 • Pozůstalí po popravených Pozůstalí po popravených Pozůstalí po popravených
 • Na zdi visí jména těch, kteří zde byli zastřeleni. Na zdi visí jména těch, kteří zde byli zastřeleni. Na zdi visí jména těch, kteří…
 • Jízdárna ruzyňských kasáren se do našich dějin poprvé neblaze zapsala 17. listopadu 1939, kdy zde strávilo své poslední okamžiky před popravou devět studentských funkcionářů. Jízdárna ruzyňských kasáren se do našich dějin poprvé neblaze zapsala 17. listopadu 1939, kdy zde strávilo své poslední okamžiky před popravou devět studentských funkcionářů. Jízdárna ruzyňských kasáren se…

Autor: Filip Vetter