Noví vojáci se vydali do VHÚ poznávat historii české armády

Autor: Andrej Halada

Letos na podzim přijala Armáda České republiky do svých řad nové vojáky. Více než sto padesát čerstvých příslušníků AČR se vydalo v rámci seznamování s vojenskou službou a jejími tradicemi i do Armádního muzea Žižkov.

Noví příslušníci AČR a studenti Univerzity obrany do Prahy přijeli na slavnostní přísahu, která proběhla v rámci oslav státního svátku 28. října. Přísaha se konala na pražském Hradčanském náměstí, předcházel jí také nácvik. Prodlevy v časovém plánu byly proto využity k návštěvě expozic v Armádním muzeu Žižkov.

Jeden a půl stovky mladých mužů i žen si prošlo jednotlivými expozicemi, v nichž jim byla za odborného výkladu představena historie československé armády, především období okolo první a druhé světové války. Nemohla chybět samozřejmě ani prohlídka vitrín, v nichž jsou vystaveny věci z nejaktuálnější doby, tedy z misí – konkrétně z Afghánistánu.

„Byl jsem docela překvapen, že někteří příslušníci toho o vojenské minulosti věděli docela hodně,“ říká podplukovník Robert Speychal z Vojenského historického ústavu Praha, který společně s dalšími kolegy prováděl jednotlivé skupiny po expozicích. „Především o druhé světové válce je povědomí na relativně solidní úrovni, obecně známé jsou také okolnosti spojené s atentátem na Heydricha.“

Prohlídky pro vojáky spojené s přednáškami jsou ve VHÚ organizovány v rámci širší aktivity pojmenované pracovně „Historická služba“. VHÚ chce touto aktivitou přispět k lepšímu povědomí současných příslušníků AČR o minulosti a roli našich vojenských složek. Smyslem je poukázat především na význam legionářů při vzniku republiky, na zásadní příspěvky českých a slovenských vojáků v boji proti nacismu a fašismu, ale také na současné mírové mise v různých částech světa.

Seznamování s vojenskými tradicemi a historii bude pro nové příslušníky AČR pokračovat ještě tento rok, v prosinci jsou v plánu přednášky ve Vojenské akademii ve Vyškově. Přednášet budou opět historici a odborníci z VHÚ. Jednotlivá témata zde bude možné podat ve větší šíři i hloubce. Obnovuje se tím i výuková činnost VHÚ Praha na Vojenské akademii ve Vyškově.

Více informací o aktivitách Vojenského historického ústavu Praha naleznete na www.vhu.cz

Foto: VHÚ