Nasazení letounu CASA v Afghánistánu

Autor: Jan Pejšek, tisková a informační služba MO

Deník Hospodářské noviny dne 12. října 2010 zveřejnil kritické články „Armáda riskuje, čeští piloti budou muset do Afghánistánu“ a „Vondra posílá Casu do Afghánistánu“.

Oba texty autorů Vladimíra Šnídla a Zuzany Keményové zkreslují skutečnost. Autoři vycházejí z ničím nepotvrzené premisy, že letoun CASA bude nasazen k plnění úkolů v misi ISAF už od ledna příštího roku. Tento termín ale neobsahuje ani materiál o nasazení v misích projednaný dne 6. října 2010 vládou, ani odpověď na dotazy vznesené autory na tiskový odbor MO.

Vedení ministerstva ani armády nechtějí riskovat zdraví a životy vojáků. Posádky letounu samozřejmě před svým nasazením musejí projít kompletní přípravou. Teprve po jejím ukončení může dojít k vlastnímu operačnímu nasazení letounu CASA v Afghánistánu. V lednu to rozhodně nebude.

Navíc redaktoři opomněli uvést další celkem zásadní fakt, který byl obsažen v odpovědi na jejich dotazy. A sice ten, že letoun nebude v Afghánistánu nasazen trvale po dobu dvou let, ale bude zde působit nepravidelně po dobu jednoho až dvou měsíců v době, kdy budou probíhat rotace jednotek Armády České republiky v misi ISAF.

Na nákup letounů CASA může existovat řada názorů, pokud však vlastníme moderní transportní letouny, je třeba je využít v plném spektru jejich možností včetně nasazení do mise. Tímto krokem navíc reflektujeme požadavky NATO, které dlouhodobě volá po zvýšení přepravních kapacit v misi ISAF.

Možná by redaktorům více vyhovovalo, kdyby letouny zůstaly v hangárech. Myslím, že by ale stejní autoři byli jedněmi z prvních, kteří by podobnou nečinnost tvrdě kritizovali.