Náměstek Landovský se zúčastnil zasedání ministrů obrany OSN ve Vancouveru

Autor: Mgr. Martina Uková, SOPS

V kanadském Vancouveru ve středu 15. listopadu zasedali ministři obrany OSN (Organizace spojených národů). Českou stranu reprezentoval náměstek ministra Jakub Landovský. Tématy letošního zasedání byly tzv. smart příspěvky do misí OSN.

Náměstek Landovský se zúčastnil zasedání ministrů obrany OSN

Šlo v podstatě o příspěvky klíčových vojenských schopností ve spolupráci s partnery. Zástupci jednotlivých zemí dále jednali o inovacích v oblasti výcviku a schopnostního růstu, ochraně civilního obyvatelstva, včasné výstraze a rychlému nasazení sil.

Průřezově diskutovali například iniciativy na zvýšení počtu žen v misích OSN, která prosazuje jejich minimálně patnáctiprocentní zastoupení. Na přetřes přišlo i posílení role žen v mírotvorných procesech, boj proti sexuálnímu zneužívání a vykořisťování ze strany příslušníků OSN a boj proti sexuálnímu násilí v souvislosti s ozbrojeným konfliktem.

Cílem zasedání ministrů obrany OSN bylo zhodnotit vývoj realizace deklarovaných příspěvků a strategické generování sil pro probíhající mise se zvláštním zaměřením na misi MINUSMA v Mali. Během zasedání Česká republika prezentovala záměr navýšit počet vojenských pozorovatelů a štábních důstojníků v misi MINUSMA.

Česká republika také podpořila kanadskou iniciativu, tzv. Vancouverské principy, které bojují proti zneužívání dětí jako tzv. dětských vojáků.