Náměstek Koštoval s francouzským protějškem diskutovali nejen o vyzbrojování

Autor: Lubor Koudelka

Náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval jednal ve středu 31. ledna se svým francouzským protějškem generálním ředitelem národního úřadu pro vyzbrojování (DGA) Hubertem L´Ebralym. Setkání se uskutečnilo v Praze u příležitosti v pořadí již 18. zasedání francouzsko-českého výboru pro vyzbrojování, který se pravidelně schází již od roku 1998.

Jednání náměstka pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniela Koštovala
Obsahem jednání se zástupci DGA byla bilance dosavadní bilaterální spolupráce v oblasti vyzbrojování, diskuse o probíhajících projektech a zejména o možnosti prohloubení spolupráce obou zemí při realizaci obranných akvizic.

Tradičně významnou je spolupráce při pořizování pozemní techniky, konkrétně projekt TITUS, což bylo potvrzeno i v rámci těchto konzultací. Obě strany také diskutovaly o taktických bezpilotních prostředcích nebo protitankových řízených střelách. Náměstek Koštoval s francouzským protějškem mluvili i o rozvoji vyzbrojování a průmyslové základny ve vztahu k aktuálnímu politicko-bezpečnostnímu vývoji v rámci EU i mimo ni.

Podrobněji se obě strany věnovaly možné interakci při zapojení se do projektu Stále strukturované spolupráce zemí EU v obranné oblasti tzv. PESCO, využití Evropského obranného fondu (EDF) nebo vzájemné podpory projektů Evropského obranného investičního a rozvojového programu (EDIDP).