Naděje člověku pomůže překonávat nejobtížnější situace lidského života

Autor: Lucie Růžková

Ekumenickou bohoslužbu ke Dni válečných veteránů sloužil dnes odpoledne ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech hlavní kaplan plukovník Jaroslav Knichal. Během slavnostní bohoslužby k uctění památky obětí válečných konfliktů zazněla modlitba za padlé a zemřelé a modlitba za mír.

Ekumenická bohoslužba

Společně s vojenskými kaplany a válečnými veterány se vzpomínkové akce zúčastnila náměstkyně pro řízení sekce právní MO Alena Netolická, náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář, zástupci Ekumenické rady církví a České biskupské konference.

Nechyběli však ani další zástupci Armády ČR a Ministerstva obrany ČR, například náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž, ředitel Ředitelství speciálních sil MO brigádní generál Pavel Kolář, ředitel sekce rozvoje a plánování schopností MO brigádní generál Jaromír Alan. Za nimi v lavici usedli velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník gšt. Roman Náhončík, velitel Pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta nebo velitel Vzdušných sil generálmajor Jaromír Šebesta.

Tradice od roku 2001

„V těchto dnech si připomínáme Den válečných veteránů. Je to svátek, který se v České republice stal tradicí od roku 2001, a jeho součástí je také ekumenická bohoslužba. Při ní chceme pamatovat na všechny padlé a zemřelé v první i druhé světové válce a také na novodobé válečné veterány, kteří svůj život položili pro dobro a svobodu naší vlasti, “ řekl v úvodním projevu hlavní kaplan plukovník Jaroslav Knichal.

Dodal, že ale také nechce zapomenout na nejbližší rodiny zemřelých vojáků. Podle hlavního kaplana je nejdůležitější naděje. „Ta totiž člověku pomůže překonávat ty nejobtížnější situace lidského života. Lidské slovo je mnohdy nedokonalé a nedokáže vše vypovědět,“ konstatoval plukovník Knichal s tím, že blízkost a to, že si připomínáme osobnosti, které se zasadily o svobodu, mír a pokoj, vnímají všechny rodiny.

V závěru bohoslužby náměstkyně ministra obrany Alena Netolická zapálila svíci u desky modlitba za mír, náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář poté zapálil svíci u desky modlitba za padlé a zemřelé.