Na Vyšehrad dorazily Wintonovy vlaky

Autor: Jana Deckerová

Za velkého zájmu veřejnosti začala výstava fotografií a dokumentů o záchraně stovek dětí z Československa před nacistickou hrozbou Sirem Nicholasem Wintonem. Generálním partnerem projektu je Ministerstvo obrany.

Na pražském Vyšehradě v parku před Starým purkrabstvím začala v sobotu 21. května 2011 výstava fotografií a dokumentů Wintonovy vlaky. Slavnostního zahájení se zúčastnila předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, ministr obrany Alexandr Vondra, britská velvyslankyně Sian McLeodová, izraelský velvyslanec Jakov Levy, pražský primátor Bohuslav Svoboda a sedm„Wintonových“ dětí s rodinami.

Výstava „o životě dětí, které směly žít, a o historii, ze které se lidstvo dosud nedokázalo poučit…“ měla vernisáž současně i na Liverpoolském nádraží v Londýně. Termín nebyl zvolen náhodně. Sir Winton oslavil 19. května 2011 sto druhé narozeniny, a proto nechyběl v Praze ani v Londýně narozeninový dort a dodatečná gratulace nejen od zachráněných dětí, ale i od všech jejich potomků.

Příběh tohoto skromného zachránce lidských životů je příkladem pro všechny. Je stále aktuální a zejména pro mladou generaci se stal živým důkazem toho, že obyčejní hrdinové, kteří myslí na druhé, existují. „Každý by se měl méně starat o své vlastní zájmy, být poctivější a méně chamtivý,“ vzkázal světu při vernisáži v Londýně Sir Nicholas Winton a díky telemostu se s ním spojili i gratulanti na pražském Vyšehradě.

„Projekt dnešní výstavy vznikl jako jakýsi film, který je zastavovaný. Diváci si mohou přečíst úryvky z Norimberských zákonů, mohou si přečíst fragmenty z Mnichovské smlouvy. Je tady spousta materiálů, které by jako film nemohly vůbec fungovat,“ říká autor expozice Jaroslav Brabec, režisér, kameraman a fotograf.

„Tahle výstava je skvělý nápad a myslím, že výsledek stojí za podívání. Určitě donutí lidi alespoň na chvíli se zastavit a následně při pohledu na své potomky i trochu zapřemýšlet,“ říká Jiří Kafka, který spolu s bratrem Felixem patří do široké Wintonovy rodiny. Díky odjezdu posledním vlakem z předválečného Československa v roce 1939 pak dostal následně šanci bojovat proti Hitlerovi jako telegrafista a střelec letounu Liberator v barvách RAF.

Fotodokumentace z cesty vlaku Winton Train 2009 tvoří významnou část expozice, autory fotografií jsou kromě Jaroslava Brabce i Karel Cudlín, Bohdan Holomíček a Jan Šibík. Výstava nabízí materiály významných světových muzeí a archivů, a množství snímků a dokumentů ze soukromých archivů „Wintonových dětí“.

Výstava potrvá na pražském Vyšehradě do konce července a v Londýně do 30. června. V obou lokalitách je přístupna veřejnosti zdarma. Poté má putovat po německých městech včetně Berlína, na Nový Zéland, do Izraele a New Yorku.

Výstava volně navazuje na projekt Winton Train 2009 - Inspirace dobrem. U příležitosti 70. výročí jeho mise, v níž zachránil 669 dětí, byl z Prahy do Londýna vypraven historický vlak, který projel tehdejší trasou. Mezi cestujícími byli i potomci „Wintonových dětí“ s rodinami. Wintona a jeho činy proslavil také slovenský režisér Matej Mináč, který od roku 1999 vytvořil tři snímky připomínající záchranu ohrožených dětí z Protektorátu. Na posledním filmu „Nickyho rodina“, který měl premiéru letos v lednu, se podílelo i Ministerstvo obrany ČR.