Na Vítkově vyznamenali hrdiny z misí v Afghánistánu, Mali, Itálie, Británie a Kosova

Autor: Michal Voska

V Slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově se uskutečnil nástup příslušníků AČR po návratu ze zahraničních operací v Afghánistánu, Mali, Itálie, Velké Británie a Kosova. Nástupu se zúčastní ministr obrany Martin Stropnický, generálmajor Jiří Verner, ředitel Společného operačního centra MO, a představitelé Velení AČR. Za svou statečnost bylo na závěr nástupu několik vojáků vyznamenáno Záslužným křížem ministra obrany ČR, Čestným odznakem AČR Za zásluhy, odznaky za bojový kontakt a věcnými dary.

Vítkov

„Každá úspěšná mise je především triumfem týmové práce. Dnes jsou zde zastoupeni ti, kteří plnili své úkoly v pěti různých organizačních strukturách v pěti zemích. Svědčí to nejen o skutečné všestrannosti naší armády, ale také o našem aktivním přístupu k úkolům, které úzce korespondují s cíli české zahraniční politiky. Jsme hrdí za vaše nasazení života pro blaho a život jiných, jak tomu bylo kupříkladu v Mali," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Medaile Za službu v zahraničí převzali vojáci 9. jednotky výcvikové mise Evropské unie v Mali a příslušníci skupiny Nasaditelného spojovacího modulu (tým specialistů v oblasti komunikačních technologií) mise Resolute Support, kteří plnili úkoly na území Afghánistánu. Dále byla vyznamenána řada vojenských profesionálů velitelství mise KFOR v Kosovu a také vojáci, kteří působili na operačních velitelstvích misí Evropské unie NAVFOR Atalanta ve Velké Británii a NAVFOR-MED v Itálii.

Není malá, ani velká mise

Generálmajor Verner poznamenal význam našeho působení v zahraničních misích, ať již jde o několikačlenné týmy, či velké jednotky. „Je mojí milou povinností setkat se s vámi nyní, krátce po návratu z mise. Poděkovat vám za práci, kterou jste udělali pro armádu i pro Českou republiku. Víme, že jste to neměli jednoduché. Poděkování patří vám všem, ale i vašim příbuzným a rodinám, pro které je každé vaše nasazení náročnou zkouškou sil. Děkuji vám," uvedl Verner.

To, že není malých a ani velkých misí dokázala z počátku relativně klidná mise EUTM v Mali, která zpočátku nepředstavovala takové nebezpečí jako v současné době. Úkoly v Mali neobsahovaly pouze střežení velitelství v Bamaku, doprovody konvojů nebo výcvik maliských vojáků, ale také bojovou činnost, když se vojáci 9. úkolového uskupení dostali do situace, kterou museli řešit střelbou ze svých zbraní a profesionálním přístupem.

Děkovali nám za záchranu

„Vedl jsem maliskou jednotku, postup byl velice rychlý. K ochraně byl použit balistický štít. To byla jediná naše ochrana, vyjma vlastních ochranných balistických prostředků. Bohužel, jeden z místních vojáků vedle mě byl zasažen teroristy a zemřel. Proti nám šla postava, pomalu a klidně. Z dálky to působilo, že jde o nějakého hotelového hosta. Až při přiblížení bylo vidět ákáčko v ruce. Mezitím kluci evakuovali hotelové hosty a zaměstnance, ty zraněné odnášeli do sanitních vozů. Děkovali nám. Většina plakala, někdo štěstím, že byl zachráněn, někdo ze strachu a hrůzy. Mnoho z nich nám následující dny přijelo na základnu poděkovat. Bylo to dojemné,“ řekl jeden z vojáků 71. mechanizovaného praporu z Hranic, kteří tvoří jádro úkolového uskupení k červnovému incidentu.

To, že se nejednalo o jednoduchou misi, potvrdil i velitel 9. úkolového uskupení kapitán Bedřich Hýža. Ten ji označil jako jednu z nejsložitějších, kterých se zúčastnil. „Koordinace mnoha složek na nemalém prostoru vyžaduje profesionalitu a především skvělé organizační schopnosti. Zachráněno bylo přes třicet osob. Kdyby nebylo včasného zásahu, bilance obětí by mohla být mnohem, mnohem tragičtější,“ uvedl kapitán Hýža. Bohužel došlo ke ztrátě dvou osob z řad mise a personálu Evropské unie v Mali.

Slavnostní nástup na Vítkově

Autor: J. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...