Na veletrhu vojenské techniky IDEB 2018 v Bratislavě se představilo 170 vystavovatelů

Autor: Vladimír Marek

Obrněné transportéry, stíhací letadla, vrtulníky, vzducholoď, houfnice, bojová vozidla, moderní komunikační prostředky a vojenská výstroj. Takovou podobu měl sedmý ročník Mezinárodního veletrhu obranné techniky IDEB 2018, který se od 16. do 18. května konal v Bratislavě. Na ploše 25 tisíc metrů čtverečních se představilo 170 vystavovatelů z 18 zemí. Ministerstvo obrany ČR na veletrhu zastupovala řada odborníků v čele s náměstkem ministryně obrany Danielem Koštovalem a ředitelem sekce podpory generálmajorem Jaromírem Zůnou.

Přehlídka vojenské techniky IDEB 2018 v Bratislavě

„Na těchto výstavách se již tradičně prezentuje národní obranný průmysl. Významně je tady zastoupený i ten český, který zde nabízí celou řadu inovativních produktů. Pro zástupce armády je to ideální příležitost blíže se seznámit s tím, co se v této oblasti děje. My máme samozřejmě své vlastní rozvojové programy. Zde je ale můžeme srovnávat s tím, kam směřuje průmysl,“ řekl generál Zůna.

Největší pozornost věnoval tomu, co nejvíce zajímá českou armádu, konkrétně logistiku, kterou generál Zůna zastupuje. „Je to především kontejnerizace a jednotná podvozková platforma vozů tatra se speciálními nástavbami. Představeno tu bylo například i nové vozidlo pro speciální síly a další zajímavá technika,“ dodal.

Pruzkumáci prezentovali rušičku i dron

Nosným prvkem expozice Armády České republiky byla výzbroj 53. pluku průzkumu a elektronického boje. Jeho příslušníci prezentovali ochranný rušič Manpack OS EB, pracoviště technické analýzy PrTA, bezpilotní prostředek vzdušného průzkumu Raven RQ-11B DDL a víceúčelové vozidlo Iveco – ISR s průzkumnou nástavbou.

„O naše pracoviště technické analýzy je velký zájem. Návštěvníci, i zahraniční, nás žádali o podrobnější popsání jeho možností. Technika je určena především k elektronickému sledování, které zahrnuje pátrání, lokalizaci, identifikaci a vytěžování rádiových signálů v elektromagnetickém prostředí. To nám umožňuje následnou analýzu a klasifikaci při srovnávání s již vyhodnocenými signály uloženými v naší databázi. Analýzy pak primárně slouží k zajištění efektivní obrany vlastních sil,“ vysvětlil nadrotmistr Karel Novák z 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

S nasazením další techniky, tedy obrněného vozidla s průzkumnou nástavbou, se počítá na exponovaná místa bojiště, kde by byl standardní průzkumný prostředek vystaven neúměrnému riziku především při ostřelování nepřátelskými palebnými prostředky. Cílem je zajistit informace o protivníkovi především v podmínkách asymetrického boje při nasazení sil naší armády v zahraničních operacích.

Doprovodní program s tématkou stého výročí Československa

„Nahoře máme spoustu antén, a tak to na první pohled vypadá jako spojovací prostředek. Máme tam ale také optoelektronická průzkumná čidla. K dispozici máme i bezpilotní letoun Raven. Můžeme využít i rušičku improvizovaných výbušných systémů. Je zde také hlásič ozáření laserovým paprskem,“ dodaů rotný Oldřich Pírek.

Součástí doprovodného programu IDEB 2018 za českou stranu byla také beseda se sportovci Dukly Praha. Na velkoplošných televizních obrazovkách organizátoři promítali jak historické filmy věnované stému výročí vzniku Československa, tak i filmy z aktivit současné Armády ČR. Během galarecepce se představil i Vojenský umělecký soubor Ondráš.