Na obrněnou techniku se do Lešan přijely podívat tisíce lidí

Autor: (oha)

Místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták dnes oficiálně zahájil 15. sezónu Vojenského technického muzea. Takzvaný Obrněný den přilákal do Lešan tisíce lidí.

Podle plukovníka Aleše Knížka, ředitele Vojenského historického ústavu, letos lešanské muzeum přivítalo své věrné návštěvníky obrněnou technikou záměrně. „Zaměřili jsme se na ni z toho důvodu, že Armáda České republiky zavádí do výzbroje obrněné kolové transportéry Pandur II. Proto jsme připravili takovou reflexi od nejstarší až po nejmodernější obrněnou techniku.“

Po průletu dvou stíhaček JAS-39 Gripen přivítal návštěvníky ministr obrany Martin Barták. Ten do lešanské arény přijel stylově – na britském průzkumném transportéru Humber MK II, který je unikátní tím, že se jedná o jediné zachované vozidlo Československé samostatné obrněné brigády. „Myslím, že lidé už mají trochu dost toho předvolebního napětí a chtějí se pobavit. A právě takovéto akce, které nabízejí zajímavý pohled do historie, jim mohou pomoci trochu se odreagovat,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi Martin Barták, který při zahájení v aréně využil příležitosti, aby poděkoval nejen organizátorům akce, Vojenskému historickému ústavu, ale také lidem za podporu české armády. Připomněl, že čeští vojáci dnes plní úkoly na misích v zahraničí i doma - v těchto dnech například pomáhají v oblastech, které postihly ničivé povodně.

Pak už hrála v Lešanech hlavní roli technika. Postupně se tu představily různé typy obrněných vozidel – od těch nejstarších, z první světové války, až po ty nejmodernější, které byly do armády zavedené nedávno – například obrněné kolové transportéry Pandur II. "K vidění byly také naše nejstarší obrněné automobily, které českoslovenští legionáři ukořistili v bojích s bolševiky v Rusku. Nazývali je podle historických a bájných postav, například Juráš, Ondráš a Bivoj," vysvětlil major Robert Speychal, který společně s dalšími pracovníky VHÚ Obrněný den připravoval.

„K nejzajímavějším kusům pak patřil určitě malý útočný vůz české konstrukce z továrny Škoda Plzeň, který existoval jen v prototypu a do armády nebyl nikdy zaveden, a také poválečná technika, především britské provenience – například malý obrněný automobil Ferret a větší Saracen. Ten donedávna používaly ještě britské jednotky v Severním Irsku,“ řekl Aleš Knížek.

Do Lešan se můžete těšit znovu 28. srpna, kdy se tu uskuteční Tankový den. Organizátoři slibují mnoho novinek - například tank Hálid z Jordánska, nebo britský tank Comet.