Mojí prioritou jsou vojáci, uvedla na Generálním štábu AČR ministryně obrany

Autor: Miroslav Šindelář

Karla Šlechtová, která minulý týden ve středu převzala vedení Ministerstva obrany, zavítala v pondělí 18. prosince na první návštěvu Generálního štábu Armády České republiky. Chtěla se seznámit s velením armády a s úkoly, které Generální štáb AČR plní.

Mojí prioritou jsou vojáci, uvedla na Generálním štábu AČR ministryně obrany Karla Šlechtová

Ministryni obrany před budovou štábu na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích přivítal náčelníka GŠ AČR armádní generál Josef Bečvář, který ji následně doprovodil na pracovní setkání s generalitou české armády. Na něm se seznámila nejen se současným personálním složením, ale také s vybavením armády.

„Jsem velmi ráda, že jsme se s vedením Generálního štábu shodli na několika prioritách, k nimž patří především vojáci, jejich vybavení, výzbroj, výstroj a dobré boty. Prostě aby měli všechno to, co potřebují ke své činnosti při výkonu služby obrany státu,“ uvedla ministryně Karla Šlechtová. „Samozřejmě, že mezi další priority patří vybavení technikou, což se týká zejména velkých zakázek, kde teď stojím před rozhodnutím k jejich podpisu,“ doplnila Karla Šlechtová.

Diskutovali nejen o počtu profesionálních vojáků

Jmenovala přitom zakázky na radiolokátory MADR, nákup víceúčelových vrtulníků či pořízení nových děl. Upozornila, že s generalitou české armády diskutovala o navyšování počtu nejen vojenských profesionálů, ale také vojáků v aktivní záloze. Byla by ráda, kdyby jich už v roce 2020 mohlo v české armádě působit pět tisíc, což je o pět let dříve, než bylo dosud plánováno.

Podobně se vyjádřila i o splnění plánů rekrutace. Podle Karly Šlechtové má česká armáda co nabídnout a vyzvala občany, aby se o podmínky přijetí zajímali.

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář poté dodal, že představitelé velení české armády hovořili s novou ministryní obrany mimo jiné o modernizačních projektech, o možném navýšení počtu vojáků v zahraničních misích a seznámili ji i s pravomocemi, které vyplývají z funkce ministryně.

Ministryně obrany ČR na Generálním štábu AČR

Autor: J. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...