Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Ministryně Šlechtová navrhne na náčelníka generálního štábu Aleše Opatu

Ministryně Šlechtová navrhne na náčelníka generálního štábu Aleše Opatu

1.3.2018 • Novým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR by se od 1. května 2018 měl stát generálporučík Aleš Opata. Ministryně obrany Karla Šlechtová tento svůj návrh včera projednala s prezidentem republiky a dnes se stávajícím náčelníkem GŠ armádním generálem Josefem Bečvářem, kterému končí závazek.

Ministryně obrany sdělila, že generálu Bečvářovi končí v červnu závazek a místo něj nastoupí generál Opata.
Ministryně obrany sdělila, že generálu Bečvářovi končí v červnu závazek a místo něj nastoupí generál Opata.

V souladu s Ústavou a zákonem o ozbrojených silách Karla Šlechtová tuto změnu navrhne příští týden vládě, která následně navrhne jmenování nového náčelníka GŠ AČR prezidentu republiky. Zároveň ministryně projedná svůj návrh ve sněmovním výboru pro obranu.

„S panem prezidentem jsem včera svůj návrh projednala. Generálu Bečvářovi končí v červnu závazek a já mu moc děkuji za vše, co pro naši armádu udělal. Nejen ve funkci nejvyšší, ale i za desetiletí své vojenské kariéry odvedl velký kus práce,“ uvedla ministryně.

„Generál Opata má moji plnou důvěru. Velel jednotkám na našem území, kontingentům v misích na Balkáně i Afghánistánu, má zkušenosti z vojenské diplomacie. V jeho osobě bude zachována stabilita a kontinuita armádního velení. A co je pro mě velmi důležité, má mezi vojáky i odborníky velký respekt,“ zdůraznila Karla Šlechtová.

Ministryně navrhne, aby generál Bečvář skončil ve funkci k 30. dubnu a od 1. května nastoupil generál Opata. Následující dva měsíce do ukončení závazku generála Bečváře bude standardně docházet k předávání funkce.

Hodnoťte a doporučte:


Fotogalerie
  • Ministryně obrany Karla Šlechtová na tiskové konferenci Ministryně obrany Karla Šlechtová na tiskové konferenci Ministryně obrany Karla…
  • Ministryně obrany sdělila, že generálu Bečvářovi končí v červnu závazek a místo něj nastoupí generál Opata. Ministryně obrany sdělila, že generálu Bečvářovi končí v červnu závazek a místo něj nastoupí generál Opata. Ministryně obrany sdělila, že…


Tisková konference ministryně obrany 1. 3. 2018
Autor: J. Kouba
Nahrává se přehrávač videa ...
Ministryně Šlechtová navrhne na náčelníka generálního štábu Aleše Opatu

Autor: Tiskové oddělení MO