Ministryně obrany podporuje závazek dvou procent HDP na obranu do roku 2024

Autor: Tiskové oddělení MO

Zástupci ODS na zasedání Poslanecké sněmovny představili návrh zákona, který by Ministerstvu obrany ČR uložil, aby se jeho rozpočet každoročně zvyšoval o 0,2 % HDP až do dosažení hranice 2 %. Ministryně obrany Karla Šlechtová by takový závazek uvítala, ale zároveň připomněla, že není vhodná doba na jeho uzákonění.

MO ČR

„Jsem velmi ráda, že politické strany napříč Poslaneckou sněmovnou považují obranu České republiky za svou prioritu. Já také chci obranyschopnou a bojeschopnou armádu. Plně podporuji náš závazek 2% HDP na obranu do roku 2024. Udělám maximum pro to, aby byl naplněn. Chci zrychlit akvizice, aby naši vojáci včas dostávali to, co skutečně potřebují,“ řekla ministryně a připomněla, že její prioritou je zefektivnění akvizičního procesu.

Až v návaznosti na to může začít debata o uzákonění obranného rozpočtu. Poté, co se zrychlí nákupy potřebného materiálu či techniky a bude jistota, že resort obrany dokáže přidělené finanční prostředky včas a efektivně utratit, má ministryně Šlechtová v plánu připravit ke zvyšování obranných výdajů vlastní materiál. Prozatím je však nejlepším řešením nechat to na poslancích, aby zodpovědně schvalovali rozpočet MO na další rok.