Ministryně obrany podporuje závazek dvou procent HDP na obranu do roku 2024

Autor: Tiskové oddělení MO

Zástupci ODS na zasedání Poslanecké sněmovny představili návrh zákona, který by Ministerstvu obrany ČR uložil, aby se jeho rozpočet každoročně zvyšoval o 0,2 % HDP až do dosažení hranice 2 %. Ministryně obrany Karla Šlechtová by takový závazek uvítala, ale zároveň připomněla, že není vhodná doba na jeho uzákonění.

Reakce na návrh ODS uzákonit růst rozpočtu MO o 0,2 % HDP ročně
„Jsem velmi ráda, že politické strany napříč Poslaneckou sněmovnou považují obranu České republiky za svou prioritu. Já také chci obranyschopnou a bojeschopnou armádu. Plně podporuji náš závazek 2% HDP na obranu do roku 2024. Udělám maximum pro to, aby byl naplněn. Chci zrychlit akvizice, aby naši vojáci včas dostávali to, co skutečně potřebují,“ řekla ministryně a připomněla, že její prioritou je zefektivnění akvizičního procesu.

Až v návaznosti na to může začít debata o uzákonění obranného rozpočtu. Poté, co se zrychlí nákupy potřebného materiálu či techniky a bude jistota, že resort obrany dokáže přidělené finanční prostředky včas a efektivně utratit, má ministryně Šlechtová v plánu připravit ke zvyšování obranných výdajů vlastní materiál. Prozatím je však nejlepším řešením nechat to na poslancích, aby zodpovědně schvalovali rozpočet MO na další rok.