Ministryně obrany Karla Šlechtová svolala krizový štáb MO k aktuální situaci v Sýrii

Autor: redakce

V sobotu 14. dubna zasedl užší krizový štáb Ministerstva obrany, který svolala ministryně obrany Karla Šlechtová. Zúčastnili se jej hlavní představitelé resortu i Armády České republiky.

Působení v misích je pro vojáky nelepší přípravou k obraně státu a vydá za roky výcviku, řekla ministryně obrany

Vedení resortu i armády situaci v Sýrii v minulých dnech pečlivě monitorovalo a opakovaně se scházelo, naposledy mimořádně i v sobotu ráno, tedy několik hodin poté, co síly USA, Velké Británie a Francie zaútočily na několik cílů v Sýrii.

„Chtěla bych ujistit občany České republiky, že bezpečnost státu není žádným způsobem ohrožena,“ zdůraznila ministryně Šlechtová. „Prověřili jsme stav našich vojáků působících v oblasti, všichni jsou v pořádku. Jak oba příslušníci mise OSN UNDOF na Golanských výšinách, tak vojenský přidělenec v Damašku,“ dodala ministryně s tím, že ji o situaci informovala česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filippi.

Za klíčové považuje ministryně obrany Šlechtová, že akce dala jasně najevo režimu Bašára Asada, že nelze beztrestně použít chemické zbraně proti vlastnímu obyvatelstvu. „To je i hlavní důvod podpory, které se zásahu dostalo ze strany NATO a EU. Ale zdůrazňuji, že cílem útoku není změna syrské vlády, ale odveta za použití chemických zbraní,“ řekla ministryně Šlechtová.

Na sobotních 16.00 hodin je svolán vojenský výbor NATO, jehož se zúčastní i zástupci Armády České republiky, a také Severoatlantická rada (NAC). „Dění v Sýrii budeme nadále pozorně monitorovat a sledovat aktivity všech zapojených aktérů. Věřím, že nedojde k další eskalaci situace a diplomatické řešení nahradí to vojenské,“ uzavřela ministryně obrany Šlechtová.