Ministryně obrany Karla Šlechtová pokřtila americký vrtulník Enstrom 480B, který nahradil legendární Mi-2

Autor: Michal Voska

Centrum leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích se ve čtvrtek stalo dějištěm slavnostní ceremonie ,,výměny stráží," kdy byla zavedena zcela nová, výcviková platforma, která zvýší atraktivitu centra pro zahraniční zájemce. Přesvědčit se o tom mohla i ministryně obrany Karla Šlechtová, která nové vrtulníky společně s ředitelem LOM Praha s. p. Romanem Planičkou pokřtila.

Přítomen byl i zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel SOC MO generálmajor Jiří Verner a současný velitel Vzdušných sil AČR brigádní generál Petr Hromek.

Toto unikátní centrum spadá pod státní podnik LOM Praha, disponuje unikátními kapacitami pro výcvik pilotů vrtulníků, letadel, instruktorů, leteckých inženýrů a leteckého personálu. Kromě výcvikových potřeb Vzdušných sil Armády České republiky zdejšími výcvikovými programy prošli například afghánští, polští, maďarští či venezuelští piloti vrtulníků. Pro ně byl stroj Mi-2 základním prvkem seznámení se s pilotáží, nicméně platforma stará přes 50 let již si zasloužila náhradu.

Šestice strojů moderní doby

Tou se stal moderní americký vrtulník Enstrom 480B, který se oficiálně zařadil do služeb CLV Pardubice. Šest kusů těchto vrtulníků umožní centru nabídnout své služby podstatně širšímu spektru zákazníků. Součástí kontraktu na tyto nové vrtulníky je samozřejmě i dodávka náhradních dílů, servisního vybavení a také výcvik pilotů a techniků.

„Jsem velice ráda, že se nakoupila tato nová technika, která rozšíří možnosti výcviku a co víc, umožní nabídnout služby CLV ještě širšímu portfoliu zákazníků," uvedla při slavnostním křtu ministryně obrany Karla Šlechtová.

Její slova doplnil generál Petr Hromek, který ve vrtulnících spatřuje zejména vykročení do nové etapy budoucích vojenských pilotů. „Vrtulníky Enstrom nás posunou o značný kus dopředu. Toto pomyslné střídání stráží je i vykročením vpřed jak pro armádu, tak pro výcvikové centrum zde v Pardubicích," uvedl brigádní generál Petr Hromek, velitel Vzdušných sil AČR.

Jedno z nejmodernějších center na světě

Na závěr se ministryně Šlechtová za doprovodu ředitele LOM Praha s.p. Romana Planičky přesunula do Taktického simulačního centra (TSC), které je svojí vybaveností a možností jedno z nejmodernějších na světě. Srdcem centra jsou čtyři simulátory se sférickou promítací plochou.

Hlavním simulátorům sekunduje čtveřice jednodušších simulátorů. V centru TSC lze cvičit piloty bitevních i stíhacích letadel, řídící bojového navádění GCI (Ground Controlled Intercept) i předsunuté letecké návodčí FAC (Forward Air Contol). Samozřejmostí je společné cvičení jak pilotů, tak návodčích.


  • Vrtulník Enstrom 480B byl vyvinut pro výcvik armádních pilotů Spojených států amerických.
  • Verze B s turbínovým motorem byla certifikována v roce 2001 (již zde je zřejmý rozdíl oproti Mi-2, která byla poprvé certifikována v roce 1966).
  • Vrtulník pojme až pět osob a je poháněn turbínovým motorem Rolls-Royce 250 C20w.
  • Maximální vzletová hmotnost vrtulníku je 1361 kg, užitečná hmotnost pak činí 535 kg.

Vrtulníky Mi-2 nahradil americký Enstrom 480B

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...