Ministři obrany Evropské unie v Tallinnu diskutovali nejen o kybernetické bezpečnosti

Autor: Ivana Radová, SOPS MO

Ve dnech 6. a 7. září se v hlavním městě Estonska, Tallinnu, uskutečnilo neformální zasedání ministrů obrany Evropské unie (EU). Českou republiku reprezentoval náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Neformální zasedání ministrů obrany EU

Program začal společnou večeří, které se účastnili ministři obrany, vysoká představitelka Evropské unie Frederica Mogherini, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a zástupce generálního tajemníka OSN pro mírové operace Jean – Pierr Lacroix. Jedním z témat diskuse byly aktuální otázky regionální a světové bezpečnosti.

Následující den se konalo pracovní jednání, které se zaměřilo na otázky kybernetické bezpečnosti v rámci Evropské unie s cílem zvýšit povědomí o instrumentech EU v této oblasti a upozornit na důležitost politické koordinace a strategické komunikace v reakci na potenciální kybernetický útok. Dalším bodem jednání pak byla bezpečnostní situace v Africe, a to zejména v zemích Sahelu, které se nacházejí na hlavní tranzitní trase pro migranty z Afriky do Evropy.

Podpora afrických vlád

Ministři diskutovali také další možné směřování aktivit Evropské unie v tomto regionu, například možnosti podpory vládám těchto zemí v jejich společné snaze bojovat s pašeráky a teroristickými skupinami v Africe.

V poslední části jednání se pak ministři obrany spolu se svými kolegy z ministerstev zahraničních zemí zabývali zhodnocením pokroku jednotlivých iniciativ na posilování evropské obranné spolupráce. Ministři podpořili aktivaci Stálé strukturované spolupráce, která umožní členským státům formálně prohlubovat spolupráci v oblasti společné bezpečnostní a obranné politiky EU, a to konkrétně při rozvoji jejich vojenských schopností.