Ministr Stropnický: Usilujeme o lepší propojení s Univerzitou obrany

Autor: Viktor Sliva

„Byl bych rád, aby vazba na Univerzitu obrany v oblasti vývoje a inovací, stejně jako ve zvyšování vzdělanosti našich důstojníků byla posílena a aby byla na co nejlepší úrovni,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický v pondělí dopoledne během zahájení 19. Valné hromady Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, která již tradičně proběhla na půdě Univerzity obrany.

Ministr obrany tak reagoval na dotaz v souvislosti s jeho dnešním vyjádřením, že v uplynulém roce došlo ke změně postoje vlády ve vnímání obranného průmyslu. Ministr Martin Stropnický ve svém vystoupení shrnul legislativní i organizační opatření, kterými se vláda snaží změnit dosavadní pozici obranného průmyslu a podpořit úsilí firem domácího obranného a bezpečnostního sektoru pronikat na zahraniční trhy. Právě tam realizují tyto české firmy více než 90 procent svého obratu a jen za loňský rok se jim podařilo vyvézt zboží v hodnotě více než 10 miliard korun.

„Poučili jsme se z chyb minulosti,“ zhodnotil ministr obrany velké akviziční projekty v rámci zemí V4, jež podle jeho vyjádření ne vždy reprezentovaly zájmy všech zemí. „Naší nadějí jsou společné vědecko-výzkumné projekty, na které by bylo možné využít financování z evropských fondů, které se nově otevřely také pro projekty dvojího užití,“ uvedl ministr.

A právě k větší spolupráci na poli inovací a výzkumu vyzval členy Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl, který jako hostitel uvítal účastníky jednání v prostorách UO. „Věřím, že toto setkání nebude jen symbolické, ale že naznačí možnost propojení našeho teoretického know-how a jedinečných schopností českého obranného průmyslu,“ řekl rektor-velitel a vyjádřil připravenost vytvořit pro takovou spolupráci vhodné podmínky.

Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, která byla založena v roce 1997, sdružuje firmy zabývající se výzkumem, vývojem, výrobou, obchodem a marketingem s obrannou a bezpečnostní technikou, materiálem a službami. Její pondělní 19. Valné hromady se spolu s ministrem obrany zúčastnili také představitelé Parlamentu ČR, velení Armády ČR a ministerstev vnitra, obchodu a zahraničí.

  • Celý projev ministra obrany najdete ZDE.