Ministr Stropnický navštívil vojáky a záchranáře na Výstavišti v Holešovicích

Autor: Eva Zítková, OK SST MO

V sobotu 9. září se v areálu pražského Výstaviště v Holešovicích konal třetí ročník prezentace vozidel, techniky a vybavení složek Integrovaného záchranného systému (IZS) včetně armády. Jeho zahájení se zúčastnil i ministr obrany Martin Stropnický.

„Systém IZS je tu pro vás a my se ho snažíme zdokonalovat,“ shrnul ministr obrany Martin Stropnický v krátkém proslovu, ve kterém se mimo jiné zmínil o významu IZS pro občany a podílu jednotlivých složek na jeho fungování. Po oficiálním zahájení Martin Stropnický navštívil prezentaci Armády České republiky, prohlédl si vystavenou techniku a popovídal si s vojáky i návštěvníky akce.

Na Výstavišti v Holešovicích představila armáda nejen vojenská vozidla, ale také zbraně a výstroj. Příslušníci 43. výsadkového praporu z Chrudimi a 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce přivezli obrněný transportér Pandur, lehké obrněné vozidlo Iveco, nákladní Tatru i Land Rover Defender 130 Kajman. Vojáci z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce dorazili s malým dekontaminačním vozidlem a pyrotechnickým robotem.

Nechybělo rekrutační středisko

Kromě vojenské techniky armádu reprezentovalo i pracoviště Rekrutačního střediska Čechy, kde zájemcům podávali základní informace o vstupu do Armády ČR. Ministerstvo obrany prostřednictvím vzdělávacího programu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) oslovilo veřejnost se soutěžemi pro všechny věkové kategorie. „Každý návštěvník si tu mohl pohrát, popřemýšlet nebo rovnou vyzkoušet své znalosti z vojenské historie i současnosti a získat tak malý dáreček,“ připomněla Daniela Hölzelová, koordinátorka projektu z odboru komunikace Ministerstva obrany a pokračovala: „Stánek POKOS byl jako vždy při podobných akcích zcela v obležení, děti i dospělí se výborně bavili a ještě se něco nového dozvěděli,“ dodala.

Nespočet vystavené techniky všech složek IZS, dynamické ukázky, informační stánky i krásné počasí pozdního léta přilákaly řadu návštěvníků. Dorazilo jich na pět tisíc. Před pódiem zájemci mohli sledovat požární útok, práci policejních koní, zadržení pachatele, vyproštění autobusu a dokonce i přepadení eskorty Vězeňské služby ČR.