Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Ministr obrany se zúčastnil vyřazení absolventů Univerzity obrany v Brně

Ministr obrany se zúčastnil vyřazení absolventů Univerzity obrany v Brně

28.7.2017 • Univerzita obrany v Brně poprvé uspořádala slavnostní vyřazení absolventů v centru města na náměstí Svobody. Odchodu 98 dosavadních studentů Univerzity obrany na první pozice jejich vojenské kariéry přihlížela kromě představitelů školy, příbuzných a známých absolventů také řada zástupců armády, státních a samosprávných orgánů a významných institucí.

Slavnostní pochod
Slavnostní pochod

Přehlídku nastoupených jednotek provedl na začátku ceremoniálu ministr obrany Martin Stropnický v doprovodu rektora-velitele Univerzity obrany brigádního generála Bohuslava Přikryla. Oba se pak na tribuně připojili k 1. zástupci náčelníka Generálního štábu generálporučíkovi Jiřímu Balounovi, předsedovi Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR Zdeňku Papouškovi, náměstkyni pro řízení sekce právní Ministerstva obrany Aleně Netolické, brněnskému primátorovi Jiřímu Vokřálovi a dalším hostům.

„Jsem velice rád, že se scházíme tady na náměstí Svobody. Není to samoúčelné. Myslím, že je velice důležité, abyste vy, občané, věděli, že máte svoji armádu, své vojáky, že vypadají, jak vypadají a že jsou odhodláni své poslání vykonávat do důsledku,“ ocenil ve svém projevu místo konání ceremoniálu ministr Stropnický.

„Budete to vy, kteří budou vydávat rozkazy, posílat své vojáky do rizikové situace. Přemýšlejte, zvažujte varianty a moudře se rozhodujte. Je to vaše právo, ale především vaše zodpovědnost,“ vyzval nastoupené absolventy generálporučík Baloun.

Ministr odměnil pět nejlepších absolventů

Ve svém projevu se ke studentům obrátil i rektor-velitel Bohuslav Přikryl: „V tuto chvíli ještě nemůžete mít podrobné představy o blízké budoucnosti, možná cítíte i obavu z působení u vojsk. To je normální, my starší jsme na tom byli stejně. Ale věřte mi, přehnaný strach není na místě. Vy jste dobří a nemáte se čeho bát,“ konstatoval Bohuslav Přikryl.

Hlavní součástí ceremoniálu bylo pasování absolventů rektorem-velitelem prostřednictvím nejlepšího z nich. Letos se této cti dostalo poručíkovi Adamu Brunnovi, který úspěšně ukončil studium oboru Ekonomika řízení lidských zdrojů. Po blahopřání z úst ministra obrany a 1. zástupce náčelníka Generálního štábu se k poručíku Brunnovi přidali další čtyři studenti a všichni společně převzali odměny ministra obrany pro nejlepší absolventy. Poté poručík Jan Laštovička obdržel odměnu 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Laudi Memorabilis a nakonec sedm studentů finanční odměnu rektora-velitele.

„Stojíme zde, mladí a hrdí poručíci. Uděláme vše, abychom v nastávajícím pracovním životě naplňovali poslání armády a abyste nám vy, občané této země, mohli důvěřovat,“ slíbil za všechny absolventy poručík Brunn. Na závěr ceremoniálu proběhl slavnostní pochod doplněný dvojím přeletem vojenských letounů. Poté se k obloze jako tradiční akademický zvyk vznesly čepice studentů, kteří právě opustili řady Univerzity obrany.  

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 1.8, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Nástup studentů z Rašínovy třídy Nástup studentů z Rašínovy třídy Nástup studentů z Rašínovy…
  • Přinesení státní vlajky a bojové zástavy Přinesení státní vlajky a bojové zástavy Přinesení státní vlajky a…
  • Přehlídka ministra obrany Přehlídka ministra obrany Přehlídka ministra obrany
  • Náměstí Svobody s nastoupenými jednotkami Náměstí Svobody s nastoupenými jednotkami Náměstí Svobody s nastoupenými…
  • Tribuna s hosty Tribuna s hosty Tribuna s hosty
  • Univerzitní insignie Univerzitní insignie Univerzitní insignie
  • Rektor-velitel brigádní generál Bohuslav Přikryl pasuje poručíka Adama Brunna Rektor-velitel brigádní generál Bohuslav Přikryl pasuje poručíka Adama Brunna Rektor-velitel brigádní generál…
  • Nejlepší studenti ocenění ministrem obrany Nejlepší studenti ocenění ministrem obrany Nejlepší studenti ocenění…
  • Poručík Adam Brunn při proslovu Poručík Adam Brunn při proslovu Poručík Adam Brunn při proslovu
  • Bojové letouny Gripen přelétají přes centrum města Brna Bojové letouny Gripen přelétají přes centrum města Brna Bojové letouny Gripen přelétají…


Slavnostní vyřazení absolventů Univerzity obrany v Brně 2017
Autor: UO Brno
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: Viktor Sliva