Ministr obrany předal osvědčení dalším účastníkům odboje a odporu proti komunismu

Autor: redakce

V Domě armády Praha dnes odpoledne ocenění získalo 38 bojovníků proti komunismu, za některé převzali osvědčení, pamětní dekrety ministra obrany a odznaky pozůstalí. Čtyřem aktivním účastníkům odboje bylo zároveň přiznáno postavení válečného veterána. K dnešnímu dni už ministerstvo obrany vydalo zhruba 660 osvědčení.

Osvědčení z rukou ministra obrany Martina Stropnického převzal mimo jiné Vladimír Hučín – za dlouhodobou činnost v letech 1973 až 1989, která spočívala v přípravě a realizaci akcí zaměřených proti komunistickému režimu a v koncipování a rozšiřování protikomunistických letáků a jiných dokumentů. Dále bývalá novinářka a chartistka Otta Bednářová za podíl na rozmnožování a rozšiřování samizdatové literatury a Prohlášení Charty 77 v 70. a 80. letech, a za spoluzaložení a aktivní členství ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, nebo Zdislav Zima – za aktivní spolupráci se zahraniční zpravodajskou službou demokratického státu v letech 1949 až 1954, která spočívala v poskytování pomoci agentu-chodci při plnění jeho úkolů na území Československa.

Podle ředitele odboru pro válečné veterány plukovníka Eduarda Stehlíka spojuje oceněné odboj proti komunismu v různých obdobích, který byl organizován různými způsoby: „Škála je opravdu velmi široká: ať už se jednalo o spolupráci se zahraničními službami demokratických zemí, rozšiřování tiskovin nebo podporu agentů-chodců,“ uvedl s tím, že některé osudy – například trojice výše uvedených – považuje za zcela výjimečné.

Činy lidí, z dnešního pohledu možná nezajímavé, je podle Stehlíka vždy potřeba měřit také dobou, v níž probíhaly: „Vytištění letáku a jeho přenesení několika dalším lidem je věcí, která je dnes možná až marginální. V 50. letech ale za podobnou činnost člověk mohl skončit na dlouhá léta ve vězení, mohl se dokonce ocitnout na popravišti.“

K oceněným promluvil a poděkoval ministr obrany Martin Stropnický: „Prožili jste nemalou část svého života ve vězení, byli jste podrobováni soustavné šikaně ze strany orgánů komunistické moci, nemohli jste najít odpovídající zaměstnání a vaše děti nemohly studovat. Na uznání svých zásluh jste navíc, bohužel, čekali velmi dlouho. Přichází až dnes, téměř čtvrt století po zhroucení režimu, o jehož pád jste se osobně tolik zasloužili. Oceněním, které dnes převezmete, splácí naše společnost alespoň z části dluh, jenž k vám má.“

  • Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu vstoupil v účinnost 17. listopadu 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie.

Předání osvědčení účastníkům 3. odboje

Autor: M. Šmidrkal

Nahrává se přehrávač videa ...