Ministr obrany Metnar a generál Opata zavítali k elitním útvarům armády, které sídlí v Prostějově

Autor: Miroslav Šindelář

V pondělí 22. října zavítal ministr obrany Lubomír Metnar v doprovodu náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Aleše Opaty k elitním útvarům Armády České republiky, které sídlí v Prostějově.

Svou návštěvu zahájil u 601. skupiny speciálních sil, jejíž renomé dosahuje světových parametrů. Velitel útvaru plukovník David Franta spolu se svým štábem seznámil hosty s historií, strukturou a posláním útvaru, který od roku 1999 nese čestný historický název „Generála Františka Moravce“. 601. skupina speciálních sil sahá svými kořeny k základu výsadkových vojsk v československé armádě a představuje dnes významného a rovnocenného partnera elitních jednotek speciálních sil NATO.

Prohlédli si výstroj

Ministr obrany si spolu s náčelníkem Generálního štábu AČR prohlédl výstroj, výzbroj i techniku, která je specifická pro 601. skupinu. Poté se zastavili u pietního místa, které připomíná hrdiny útvaru, a položili zde smuteční kytici. Ministr Metnar se také setkal s příslušníky skupiny speciálních sil. Ti se zajímali nejen o doplňování jednotek rekruty, ale také o to, jak se projeví zvyšování rozpočtu na armádu přímo v útvarech.

Druhá část programu ministra a náčelníka GŠ AČR v Prostějově patřila vojákům průzkumného praporu české armády. Zde hosty přivítali velitel Pozemních sil brigádní generál Josef Kopecký a velitel 102. průzkumného praporu podplukovník Pavel Hriník.

Položili smuteční kytici

První kroky hostů vedly k pietnímu místu 102. průzkumného praporu. Také zde ministr Metnar položil smuteční kytici. Po úvodním brífinku, ve kterém velitel hosty informoval o historii útvaru a čestném názvu „Generála Karla Palečka, se seznámili se strukturou a úkoly i současnou moderní technikou útvaru. V následující besedě s příslušníky průzkumného praporu se vojáci ptali především na pokračování účasti českých vojáků v zahraničních operacích.

„Navštívil jsem jedny z nejlepších útvarů v rámci Armády České republiky. Mám dobré pocity a i z reakcí vojáků jsem nabyl dojmu, že to bylo bezprostřední setkání. Využil jsem příležitosti a poděkoval jim za jejich práci, se kterou jsem velmi spokojen. Jsou to specializované útvary a jsou to opravdoví profesionálové. Samozřejmě jsem si zde vyslechl pár podnětů, které vojáky trápí, k nimž patří nákupy, akvizice, ale to jsou problémy, které trápí celý resort a celou armádu. Vše se snažíme řešit, ale bohužel to nejde tak rychle, jak bychom si přáli,“ dodal ministr obrany Metnar.